+ Warcaby Stupolowe (100) i Warcaby Klasyczne (64)
           

         

    
Witamy na stronie internetowej przedstawiającej życie szachowe w Szubinie i gminie Szubin. Witryna powstała 11 listopada 2011 roku. Ostatnia aktualizacja 17 października 2017. Znajdziecie tutaj relacje z 593 turniejów szachowych i 18002 zdjęcia.


         

                                                                

W SzubinieOrganizacja życia szachowego skupia się w klubie UKS Szachowa Dwójka Szubin (2012). Prezesem stowarzyszenia jest Piotr Szybowicz (2014).  Wcześniej działały dwa kluby szachowe: LZS Szubin (2005-2012) pod przewodnictwem Jerzego Białasa i UKS Szachowa Dwójka Szubin (2007) z prezesem Piotrem Lechem (2007-2012) i Jerzym Białasem (2012-2014). Skład osobowy obecnych działaczy: Piotr Szybowicz (prezes klubu, organizacja imprez), Dariusz Wargulec (finanse), Piotr Lech (szkolenie), Jerzy Białas (szkolenie).

Życie szachowe w obecnej postaci zwiazane jest z osoba Jerzego Białasa, który w 1990 roku przeprowadził się z Drezdenka do Smolnik w pobliżu Szubina. W latach 2006 - 2012 najaktywniejszym działaczem był Piotr Lech pochodzący z Warszawy. Wcześniej w latach 70 istniał klub szachowy Szubinianka Szubin. W szachy grywali w tym czasie między innymi: Zbigniew Loch, Jan Spychalski, Kazimierz Rymer, Irena Sołtys, Mieczysław Lubawy, Ryszard Sawicki, Ludwik Chmielewski, Adam Wojakowski, Stanisław Pilarski, Wojciech Szybowicz i Andrzej Szybowicz.

Stałymi turniejami szachowymi w Szubinie są Mistrzostwa Gminy Szubin, Mistrzostwa Szkół Gminy Szubin, Cztery Pory Roku i Turnieje FIDE.


GraczeI Dariusz Wargulec
SzubinI Piotr Lech
SzubinI+ Leszek Kubiak
KołaczkowoI Gromosław Kroczka
ZalesieI Jerzy Białas
SmolnikiII Paweł Kadukowski BydgoszczII Stanisław Pilarski
KcyniaII Damian Majdan
SzkocjaII Przemysław Mochocki
KcyniaII Adam Zieliński
SzubinII Michał Zieliński
SzubinII Anna Marciniak
RozpętekII Danuta Karwowska
SzubinII Stanisław Wyrzykowski
KołaczkowoII Michał Gulbicki
KołaczkowoII Krzysztof Gulbicki
KołaczkowoIII Grzegorz Nikodem
SzubinIII Tomasz Stolecki
SzubinIII Szymon Kluska
SzubinIV Leonard Lech
SzubinIV + Roman Bolesta
SzubinIV Krzysztof Kroczka
ZalesieIV Jagoda Kroczka
ZalesieIV Marcin Dominski
 SzubinIV Patryk Chrzanowski
SzubinIV Jakub Orlikowski
SzubinIV Stanisław Moska
SzubinIV Justyna Bolesta
SzubinIV Aleksandra Moska
Szubin
V Michał Łasecki
Rynarzewo
V Sandra Przybyszewska
SzubinMaja Beczyńska
SzubinV Amadeusz Leszczyński
SzubinPaula Oszczak
SzubinIV Mateusz Miłkowski
SzubinWioletta Gunia
Szubin


Wydarzenia 201775. 15 X 2017 - I Turniej Szachowy FIDE w Stajni Gliszcz
Stajnia Gliszcz

Galeria zdjęć z turnieju - kliknij w zdjęcie74. 14 X 2017 - XIV Turniej Szachowy FIDE o Puchar Wójta
Gminy Białe Błota - Białe Błota

Galeria zdjęć z turnieju - kliknij w zdjęcie73. 8 X 2017 - Mistrzostwa Województwa w Grze Aktywnej
w Warcabach Klasycznych (64) - Szubiński Dom Kultury

Galeria zdjęć z turnieju - kliknij w zdjęciePiotr Szybowicz - W zawodach startowało aż 27 zawodników z miasta i gminy Szubin. Uczestnicy reprezentowali 7 placówek: SDK, I LO, SP 2, SP 1, Przedszkole 2, Przedszkole Słoneczko i SP Królikowo i zdobyli łącznie 12 medali. Drużynowymi wicemistrzami województwa seniorów okazali się warcabiści SDK Szubin: Dariusz Wargulec, Piotr Szybowicz, Robert Mastalerz, Daniel Lubawy i Aleksandra Moska. Szubinian wyprzedził jedynie zespół SIN Razem Świecie, a na najniższym stopniu podium znalazła się ekipa MDK 1 Bydgoszcz. Brązowy medal mistrzostw województwa seniorów wywalczył Dariusz Wargulec (SDK Szubin). Tryumfował Leszek Napiontek (SIN Razem Świecie) przed Grzegorzem Matuszewskim (SIN Razem Świecie).

W mistrzostwach województwa juniorów medale zdobyli następujący warcabiści: I LO Szubin - II miejsce Adam Wencka (grupa juniorów do lat 19), III miejsce Katarzyna Modrzyńska (grupa juniorek do lat 19), SDK Szubin - I miejsce Aleksandra Moska (grupa juniorek do lat 16), SP 2 Szubin - III miejsce Kacper Janik, Krzysztof Lubawy (kategoria drużynowa juniorów), II miejsce Jakub Słowiński (grupa juniorów do lat 7), III miejsce Wojciech Kłosowski (grupa juniorów do lat 7), III miejsce Karina Janik (grupa juniorek do lat 7), SP 1 Szubin - I miejsce Artur Guziński (grupa juniorów do lat 7), Przedszkole 2 Szubin - II miejsce Mikołaj Bronchardt (grupa przedszkolaków), Przedszkole Słoneczko Szubin - III miejsce Szymon Guziński (grupa przedszkolaków).

Mistrzostwa Województwa Kujawsko - Pomorskiego w Grze Aktywnej w Warcabach Klasycznych (64) odbyły się pod Honorowym Patronatem Burmistrza Szubina Artura Michalaka. Na starcie stanęło aż 75 zawodników z Bydgoszczy, Świecia, Sępólna Krajeńskiego, Kowalewa Pomorskiego, Unisławia, Królikowa i Szubina. W poszczególnych turniejach zagrała następująca liczba uczestników: turniej A - 20, turniej B - 28, turniej C - 15, turniej D - 12. Organizacji turnieju podjęli się: Szubiński Dom Kultury i UKS Szachowa Dwójka Szubin. Obowiązki sędziego championatu sprawował Jan Gnutek (LZS Senet Janikowo), któremu pomagali: Anna Sternalska - Lepak (MDK 1 Bydgoszcz) i Mikołaj Włoch (MDK 1 Bydgoszcz). Kierownictwo zawodów spoczywało w rękach Piotra Szybowicza (SDK Szubin, MDK 1 Bydgoszcz).

Grano przy wykorzystaniu systemu szwajcarskiego, na dystansie 7 rund z czasem 15 minut na zawodnika. W przypadku równej ilości punktów decydował w kolejności MSolk. i RSolk. W turnieju prowadzono klasyfikację drużynową seniorów, juniorów i juniorek starszych (turniej A), juniorów do lat 13 (turniej B), juniorek do lat 13 (turniej C), juniorów i juniorek do lat 7 (turniej D). Do wyniku drużyny zaliczano 3 najlepsze zdobycze punktowe zawodników z danego klubu (wymagane minimum 2 startujących).72. 2 X 2017 - Sekcja szachowo - warcabowa
Szubiński Dom Kultury

Galeria zdjęć SDK - kliknij w zdjęcie71. 1 X 2017 - XVI Turniej "Pamięci Września" - Wieluń

X miejsce Piotr Szybowicz

Galeria zdjęć z turnieju - kliknij w zdjęcie70. 25 IX 2017 - Kurs "Szkolny Instruktor Warcabowy"
Szubiński Dom Kultury

Galeria zdjęć - kliknij w zdjęcie69. 23 IX 2017 - I Otwarte Mistrzostwa Gminy Mrocza - Mrocza

I miejsce Piotr Szybowicz

Galeria zdjęć z turnieju - kliknij w zdjęcie


Jarosław Wiśniewski - W dniu 23 września 2017 roku w Hali Widowiskowo – Sportowej w Mroczy o godzinie 10.00 odbyły się „I Otwarte Mistrzostwa Gminy Mrocza w Szachach”. Organizatorami zawodów byli: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, reprezentowany przez Mariana Wiśniewskiego oraz Urząd Miasta i Gminy Mrocza, którego reprezentantem był Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Brzóska. Swoje wsparcie dołożył też Prezes Klubu LUKS FENIKS Mrocza – Marcin Klebs tak więc danie główne pod nazwą „mistrzostwa szachowe” kusiło na pierwszej stronie mroteckiego menu. Sędzią głównym zmagań był mrotecki arbiter i działacz szachowy Mirosław Kozielski, którego to zasługą jest reaktywacja życia szachowego w miasteczku nad Rokitką.

Ogłoszenie o zawodach pojawiło się około 2 tygodnie temu, co z uwagi na liczebność innych organizowanych w naszym województwie turniejów, było nieco mniej korzystną okolicznością. Niemniej jednak ci, którzy cenią sobie wspaniała atmosferę i rodzinny klimat szachowy – wybrali się tego dnia właśnie do Mroczy. Dodam, że ostatnio w Mroczy grałem około 2003 roku, tak więc troszkę czasu upłynęło, a swoista podróż do przeszłości, przywołała tylko dobre wspomnienia. Zawody organizowane były wówczas w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, zarządzanym przez pana Andrzeja Brzóskę i sędziowany przez Edwarda Kulskiego. Z tamtej ekipy niestety wielu szachistów się wykruszyło, jak droga krajowa nr 10, jednak rosną następcy.

W sobotni ranek do Mroczy zawitało 18 szachistów w wieku od 6 lat do niemal 70-sięciu z takich miejscowości jak Nakło n. Not., Szubin, Żnin, Bydgoszcz, Osielsko, Niemcz i oczywiście z Mroczy. Obecność na liście startowej potwierdzili też członkowie Zarządu Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego – Jarosław Wiśniewski (prezes) oraz Piotr Szybowicz (sekretarz). Oni właśnie w uzupełnieniu silnym zawodnikiem ze Żnina – Piotrem Konieczyńskim, zdawali się zaliczać do grona głównych faworytów do trofeum. Oczywiście inni nie zamierzali łatwo pola oddawać, co czasami owocowało niespodziankami.

Bardzo pozytywnie oceniam grę młodych zawodników z Baszty MOS Żnin - Marceliny Brelińskiej oraz Wiktora Tańskiego, który sensacyjnie zajął 4 miejsce w klasyfikacji generalnej (najlepszy junior w zawodach). Wśród gospodarzy najlepiej wypadł Kamil Rosiński (5 miejsce), który odebrał między innymi połowę punktu w remisowej partii z późniejszym zwycięzcą Piotrem Szybowiczem z Szubina. Prezes UKS „Szachowa Dwójka” Szubin, miał tego dnia jakieś układy w niebiosach, bo część z rozgrywanych partii, wygrywał nieco szczęśliwie, sięgając do torby z napisem „doświadczenie i ogranie”. Niestety – najlepszą partię zagrał przeciwko piszącemu te słowa, jednak dodać należy, że wspiął się na wyżyny i zasłużenie wygrał. Tutaj już polecę osobowo. Jarosław Wiśniewski (drugie miejsce w zawodach) po przegranej z Szybowiczem nie znalazł już pogromcy, chociaż pokazał młodym adeptom gry, że trzeba być skoncentrowanym do końca, aby w dużej przewadze nie podstawić pata. Drugie miejsce udało się zachować dzięki wygranej z Piotrem Konieczyńskim z Baszty MOS Żnin (trzecia lokata).

W mroteckim turnieju odnotowaliśmy kilka powrotów do szachów, jak chociażby Tajer Jerzy, Kamil Rosiński czy Przybysz Robert (obaj Mrocza). Fajne partie rozgrywał Jarosław Pawlak z Nakła nad Notecią (pochodzi ze Słupska), który uczestniczył w pierwszych zawodach szachowych po około 20 letniej przerwie i niektórym faworytom napsuł krwi. Młodzi mroteccy szachiści zbierali za to doświadczenie w rozgrywkach ze starszymi zawodnikami, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości, jak nalewka babuni.

Organizację zawodów oceniam na „szóstkę”. Był barek kawowo – herbaciany, był słodki poczęstunek (ciastka i drożdżówki), miłe i urocze panie oraz nagrody i upominki dla każdego. Można było się też zmierzyć ze sztangą na profesjonalnym pomoście (mi osobiście udało się te 120 kg ruszyć … metr nad parkietem). Swoją drogą, jak ci sztangiści to robią… cóż szachy lżejsze więc dalej – o szachach.  W przemowie końcowej zarówno pan Marian Wiśniewski (MGOKiS w Mroczy) jak i Andrzej Brzóska (Przewodniczący Rady Gminy Mrocza) zapewniali swoje dalsze wsparcie dla organizowania życia szachowego w Mroczy. Wiosną w podobnym tonie wypowiadał się Burmistrz Mroczy - Leszek Klesiński, więc kolejne fajne zawody w miasteczku braci Zielińskich, są tylko kwestią czasu. Ja oczywiście również służę pomocą – w końcu – taka robota.68. 22 IX 2017 - Zebranie Zarządu KPZSzach
Cafe Kino Bydgoszcz67. 21 IX 2017 - Zebranie Organizacyjne UKS Szachowa Dwójka Szubin
Szubiński Dom Kultury66. 17 IX 2017 - Mistrzostwa Szubina - Szubiński Dom Kultury

Galeria zdjęć z turnieju - kliknij w zdjęcieW Szubińskim Domu Kultury odbył się finał szachowych mistrzostw miasta i gminy. W klasyfikacji seniorów I miejsce zajął Piotr Szybowicz (4), który wyprzedził Dariusza Wargulca (3,5) i Piotra Lecha (3). Najlepszym juniorem zawodów został Kacper Janik, a pierwszeństwo wśród kobiet championatu przypadło Danucie Karwowskiej.65. 10 IX 2017 - XLVII Turniej Szachowy "Lato"
Szubiński Dom Kultury

Galeria zdjęć z turnieju - kliknij w zdjęcieW Szubińskim Domu Kultury odbył się XLVII Turniej Szachowy "Lato", wchodzący w cykl "Cztery Pory Roku". Na starcie imprezy stanęło 48 zawodników reprezentujących: Toruń, Bydgoszcz, Gniezno, Świecie, Żnin, Nakło, Szubin, Rynarzewo, Szkocję, Łochowo, Świekatowo i Miastowice/Palmierowo. W turnieju A zwyciężył Mariusz Darowicki (UKS OPP Toruń) przed Przemysławem Szmidtem (UKS OPP Toruń) i Antonim Paprockim (BKS Chemik Bydgoszcz). W turnieju B miejsca na podium zajęli: Karol Stanisławski (LKS Chrobry Gniezno), Tomasz Kamiński (Bydgoszcz) i Leonard Matczyński (Bydgoszcz). W poszczególnych grupach rankingowych tryumfowali: grupa A - Mariusz Darowicki (UKS OPP Toruń), grupa B - Antoni Paprocki (BKS Chemik Bydgoszcz), grupa C - Hubert Gabryszewski (NOK Nakło), grupa D - Karol Stanisławski (LKS Chrobry Gniezno), grupa E - Tomasz Kamiński (Bydgoszcz), grupa F - Piotr Dyl (Łochowo). Najlepszą kobietą w turnieju A została Julia Humin (UKS Fala Świekatowo), a w turnieju B Marcelina Brelińska (ŻTMS Baszta Żnin). Najwyższe miejsce wśród zawodników szubińskich zajął Piotr Lech, który uplasował się na V pozycji w turnieju A. Organizacji imprezy podjął się Piotr Szybowicz, któremu pomagała Danuta Karwowska.

Listy startowe były gotowe już o 9.55 i szczęśliwy organizator rozpoczął otwarcie. Jednak tym razem nad zawodami zawisło złe fatum, gdyż wcześniej na salę gry nie przybył zamówiony sędzia, który jak się później okazało miał nad ranem problemy natury osobistej. Jakby tego było mało jedna z zawodniczek postanowiła zjeść śniadanie nad laptopem organizatora i wylała na niego kubek kawy. W ciągu kilku minut Piotr Lech dostarczył zastępczy laptop (niestety ze starą wersją chessarbitera, dzięki czemu wyniki nie mogą zostać opublikowane na stronie tego serwisu) i o 10.50 można było ponownie rozpoczynać zawody. Zalany laptop znalazł się na oddziale intensywnej terapii pod okiem Arkadiusza Matczyńskiego (podziękowania za reanimację), dlatego też ta relacja ukazuje się z opóźnieniem.Turniej Szachowy A
M Grupa M K Zawodnik Klub P
1 A 1 I++ Mariusz Darowicki UKS OPP Toruń 6,5
2 A 2 I++ Przemysław Szmidt UKS OPP Toruń 6
3 B 1 II Antoni Paprocki BKS Chemik Bydgoszcz 5
4 A 3 I Stanisław Paprocki BKS Chemik Bydgoszcz 5
5 A 4 I Piotr Lech UKS Szachowa Dwójka Szubin 5
6 B 2 II Franciszek Kinczewski BKS Chemik Bydgoszcz 4,5
7 C 1 III Hubert Gabryszewski NOK Nakło 4,5
8 A 5 I Jerzy Białas UKS Szachowa Dwójka Szubin 4,5
9 A 6 I++ Piotr Szybowicz UKS Szachowa Dwójka Szubin 4,5
10 B 3 II Kacper Leśniak KSz Gambit Świecie 4,5
11 B 4 II Kamil Ignacak Bydgoszcz 4
12 B 5 II Jacek Urban KSz Gambit Świecie 4
13 A 7 I Piotr Doliński PKS Wiatrak Bydgoszcz 4
14 B 6 II Szymon Podlewski MKS EMDEK Bydgoszcz 4
15 K 1 I Julia Humin UKS Fala Świekatowo 3,5
16 C 2 III Franciszek Paprocki BKS Chemik Bydgoszcz 3,5
17 B 7 II Mariusz Jaźwiecki KSz Gambit Świecie 3,5
18 C 3 III Damian Zielaskowski KSz Gambit Świecie 3,5
19 C 4 III Mariusz Matczyński UKS MDK 5 Bydgoszcz 3,5
20 A 8 I Wojciech Florek BKS Chemik Bydgoszcz 3
21 C 5 III Gerard Balcerek PKS Leśny Bydgoszcz 3
22 B 8 II Krzysztof Michalak NOK Nakło 3
23 C 6 III Wiktor Tański ŻTMS Baszta Żnin 3
24 K 2 I Angelika Leśniak KSz Gambit Świecie 3
25 C 7 III Olaf Jagodziński Miastowice/Palmierowo 3
26 C 8 III Alan Jagodziński Miastowice/Palmierowo 2,5
27 B 9 II Zygmunt Majdan Szkocja 2,5
28 C 9 III Zbigniew Bela PKS Leśny Bydgoszcz 2,5
29 C 10 III Jakub Tański ŻTMS Baszta Żnin 2
30 C 11 III Artur Kępski PKS Leśny Bydgoszcz 2
31 B 10 II Jan Kudłacik PKS Leśny Bydgoszcz 2
32 B 11 II Mateusz Kamiński MKS EMDEK Bydgoszcz 2
33 C 12 III Adam Stańczak KSz Gambit Świecie 2


Turniej Szachowy B
M Grupa M K Zawodnik Klub P
1 D 1 IV Karol Stanisławski LKS Chrobry Gniezno 6,5
2 E 1 V Tomasz Kamiński Bydgoszcz 5
3 E 2 V Leonard Matczyński Bydgoszcz 5
4 D 2 IV Grzegorz Podlewski Bydgoszcz 5
5 D 3 IV Arkadiusz Matczyński UKS MDK 5 Bydgoszcz 4,5
6 K 1 III Marcelina Brelińska ŻTMS Baszta Żnin 4
7 D 4 IV Bartosz Przybylski Łochowo 4
8 E 3 V Zbigniew Florek Bydgoszcz 3,5
9 F 1 - Piotr Dyl Łochowo 3
10 D 5 IV Tymoteusz Bakaj LKS Chrobry Gniezno 3
11 F 2 - Janusz Przybylski Łochowo 3
12 D 6 IV Aslanca Banaszak Diyar LKS Chrobry Gniezno 3
13 D 7 IV Oskar Radwański LKS Chrobry Gniezno 3
14 E 4 V Michał Łasecki Rynarzewo 2
15 F 3 - Karol Szeszycki LKS Chrobry Gniezno 1,564. 6 IX 2017 - LXII Turniej Warcabowy "Na Rozpoczęcie Roku Szkolnego"
Warcaby Stupolowe (100) - MDK 1 BydgoszczW LXII Turnieju Warcabowym "Na Rozpoczęcie Roku Szkolnego" startowało 26 zawodników z Bydgoszczy, Świecia, Szubina, Unisławia i Janowca Wielkopolskiego. Za wyjątkiem 3 warcabistów na liście startowej znaleźli się medaliści mistrzostw województwa, Bydgoszczy czy nawet Polski. W klasyfikacji łącznej zwyciężyli: Mateusz Weryho (kateroria mężczyzn) - 12/12 i Emilia Lepak (kategoria kobiet) - 9/12. W poszczególnych grupach tryumfowali: szkoły średnie - Bartosz Baranowski, gimnazjum - Mateusz Weryho, klasy IV-VI SP - Konrad Gruszczyński, klasy II-III SP - Krzesimir Białczyk, juniorki starsze - Emilia Lepak, juniorki młodsze Melisa Kowalska. Najmłodszymi uczestnikami zmagań okazali się: Dawid Gotowski, Filip Kosicki i Laura Biżek i Lena Rakowska. Zawody prowadzili: Piotr Szybowicz (II miejsce w klasyfikacji), Anna Sternalska - Lepak i Angelika Leśniak, a gościnnie wystąpił wiceprezes KPZSzach Andrzej Leśniak.
63. sierpień 2017 - Zebranie UKS Szachowa Dwójka Szubin
Smolniki62. 10 wakacyjnych startów Piotra SzybowiczaPiotr Szybowicz wystąpił w 10 wakacyjnych openach (8 - szachy, 1 - warcaby stupolowe, 1 - warcaby klasyczne) na terenie województwa kujawsko - pomorskiego i wielkopolskiego (Bydgoszcz, Żnin, Tuchola, Kcynia, Janowiec Wielkopolski, Nowy Tomyśl, Wągrowiec) . Zawodnik UKS Szachowa Dwójka Szubin 4 razy zajmował I miejsce (w tym dwukrotnie w turniejach warcabowych), 2 razy III miejsce i po jednym razie II miejsce, IV miejsce, V miejsce i VII miejsce. 61. 19 VIII 2017 - Otwarte Mistrzostwa Miasta i Gminy Nowy Tomyśl
w Szachach Szybkich o Puchar Burmistrza - Nowy Tomyśl

Galeria zdjęć z turnieju - kliknij w zdjęcieW Nowym Tomyślu odbyły się Otwarte Mistrzostwa Miasta i Gminy w Szachach Szybkich o Puchar Burmistrza. W zawodach startowało 40 uczestników głównie z województwa wielkopolskiego, a reprezentowane były następujące miejscowości: Nowy Tomyśl, Wolsztyn, Żary, Poznań, Szczecin, Gostynin, Sulechów, Sękowo, Sieraków, Zbąszyń, Szubin). Pierwsza dziesiątka przedstawiała się następująco: I miejsce Piotr Szybowicz - UKS Szachowa Dwójka Szubin (6/7), II miejsce Mateusz Górkiewicz - ŻKSz Żary (6), III miejsce Paweł Wawrzyniak - UKS Szach Wolsztyn (5,5), IV miejsce Winicjusz Fengier  - SzUKS Gostmat 83 Gostynin (5), V miejsce Edward Anglart - UKS Szach Wolsztyn (5), VI miejsce Arkadiusz Wiśniewski - KSz Sulechów (5), VII miejsce Bartosz Trochimowicz - UKS GCK Sękowo (5), VIII miejsce Damian Jarnuczak - Sieraków (4,5), IX miejsce Daniel Drożdżyński - Nowy Tomyśl (4,5), X miejsce Aleksandra Kubiak - MKS Wicher Zbąszyń (4,5). szczegółowe wyniki turnieju.60. 13 VIII 2017 - 49 Turniej Szachowy "Lato na Pałukach"
Wągrowiec

Galeria zdjęć z turnieju - kliknij w zdjęcieW Miejskim Domu Kultury w Wągrowcu odbył się 49 Turniej Szachowy "Lato na Pałukach". W zawodach startowało 37 uczestników z Bydgoszczy, Konina, Warszawy, Krakowa, Gniezna, Wągrowca, Żnina, Nakła, Szubina, Rogoźna, Murowanej Gośliny, Zakrzewa, Lechlinka, Bolechowa, Rgielska, Przeźmierowa, Skoków, Damasławka, Wapna i Lille we Francji. Wyniki czołówki turnieju przedstawiały się następująco: I miejsce Adrian Kurz (MDK Wągrowiec) 7,5, II miejsce Borys Paliwoda (ŻTMS Baszta Żnin) 7,5, III miejsce Piotr Szybowicz (UKS Szachowa Dwójka Szubin) 7, IV miejsce Marek Olszewski (BKS Chemik Bydgoszcz) 6,5, V miejsce Krzysztof Szwon (MDK Wągrowiec) 6,5, VI miejsce Zuzanna Szeląg (LKS Chrobry Gniezno) 6, VII miejsce Andrzej Belka (Zakrzewo) 6, VIII miejsce Przemysław Sydow (Lechlinek) 5,5, IX miejsce Sebastian Przerwa (UKS Smecz Konin)  5,5, X miejsce Jarosław Wiśniewski (NOK Nakło) 5,5. I miejsce w grupie juniorów do lat 12 zajął Wiktor Wiśniewski (NOK Nakło)  4,5. Szczegółowe wyniki turnieju.59. 12 VIII 2017 - Puchar Lata - Turnieje I-IV
Żnin

Galeria zdjęć z turnieju - kliknij w zdjęcieW Żninie rozegrano letnie Grand Prix - Puchar Lata 2017. Klasyfikacja po IV turniejach (klasyfikowano 3 najlepsze wyniki) przedstawiała się następująco - I miejsce Borys Paliwoda (70), II miejsce Tomasz Katafiasz (70), III miejsce Piotr Szybowicz (63). I Turniej - I miejsce Tomasz Katafiasz (25), II-III miejsce Piotr Szybowicz (20), II-III miejsce Borys Paliwoda (20), II Turniej - Borys Paliwoda (25), II miejsce Tomasz Katafiasz (20), III miejsce Damian Majdan (18), IV miejsce Piotr Szybowicz (16), III Turniej - I-II miejsce Piotr Szybowicz (25), I-II miejsce Tomasz Katafiasz (25), III miejsce Patryk Sławski (18), IV turniej - I-II miejsce Borys Paliwoda (25), I-II miejsce Piotr Konieczyński (25), III miejsce Piotr Szybowicz (18). W turnieju wystapił także mieszkaniec Szkocji Zygmunt Majdan.58. 22 VII 2017 - Turniej Warcabowy
Janowiec WielkopolskiW Janowcu Wielkopolskim odbył się turniej wakacyjny w warcabach klasycznych. Na czele końcowej klasyfikacji znaleźli się: Piotr Szybowicz (15), Filip Kosicki (11), Wiesław Bereziński (11) i Leszek Derwich (11). Na szczególną uwagę zasługuje wynik regularnie trenującego warcaby Filipa Kosickiego (rocznik 2010), który nie odbiegał poziomem gry od dorosłych zawodników.57. 15 VII 2017 - XI Turniej Szachowy o Puchar Borów Tucholskich
TucholaW Ośrodku Sportu i Rekreacji w Tucholi odbył się XI Turniej Szachowy o Puchar Borów Tucholskich. Obowiązki dyrektora turnieju sprawował Dariusz Janowicz, a w rolę arbitra wcielił się Piotr Jarosz. Na listach startowych znalazło się trzech mistrzów międzynarodowych, którzy zgodnie z oczekiwaniami zdominowali całe podium. I miejsce zajął IM Andrzej Maciejewski (8,5/9), II miejsce IM Krzysztof Żołnierowicz (8,5), III miejsce IM Jan Kiedrowicz (6). Dwóch czołowych zawodników wyprzedziło kolejnego w tabeli aż o 2,5 punktu. Łącznie po 6 punktów zgromadziło siedmiu szachistów:, którzy uplasowali się na miejscach III-IX. Dalsza kolejność w tej grupie punktowej przedstawiała się następująco: IV miejsce Piotr Bieluszewski, V miejsce Jarosław Wiśniewski, VI miejsce Marian Taras, VII miejsce Piotr Szybowicz, VIII miejsce Stanisław Paprocki, IX miejsce Maciej Kiełbratowski. Wyróżniono także najlepsze kobiety: I miejsce Zuzanna Borkowska, II miejsce Renata Szczepocka - Kiełbratowska, III miejsce Angelika Leśniak, najlepszych juniorów: Antoni Pokusiński, Stanisław Paprocki i Szymon Podlewski i najlepszego zawodnika powiatu tucholskiego, którym okazał się Włodzimierz Wruck. Łącznie w Tucholi wystąpiło 44 adeptów królewskiej gry.

Galeria zdjęć z turnieju - kliknij w zdjęcie56. 4 VII 2017 - LXI Wakacyjny Turniej Warcabowy
MDK 1 Bydgoszcz


55. Podsumowanie półrocza
UKS Szachowa Dwójka SzubinW grodzie Sędziwoja Pałuki prowadzi działalność klub szachowy UKS Szachowa Dwójka Szubin przy Zespole Szkół, a zajęcia prowadzone są dzięki uprzejmości Szubińskiego Domu Kultury - w tej placówce odbywa się także większość turniejów. Sekcją stowarzyszenia jest nowo powstały klub szachowo - warcabowy I LO Szubin. (prezes Lidia Leciejewska, wiceprezes Marek Biernacki). W ramach aktywizacji sportów umysłowych w naszej gminie objęto patronatem organizację życia szachowo - warcabowego w szubińskim Przedszkolu Słoneczko.

Szachiści szubińscy zajęli V miejsce w rozgrywkach szachowej III ligi
(Drużynowych Mistrzostwach Regionu Kujawsko - Pomorskiego Związku Szachowego) sezonu 2016/2017 (sezon 2014/2015 - V miejsce, sezon 2015/2016 - IV miejsce). Organizacja zmagań ligowych w województwie opiera się na trzech poziomach: III lidze, IV lidze i V lidze (wyżej znajdują się ligi ogólnopolskie: ekstraklasa, I liga, II liga). 

Szubinianie wystąpili w składzie: I szachownica Piotr Szybowicz, II szachownica Dariusz Wargulec, III szachownica Paweł Kadukowski, IV szachownica Jerzy Białas, V szachownica Danuta Karwowska, szachownica rezerwowa Piotr Lech. II normę na I kategorię wypełnił Paweł Kadukowski. Najwyższe kategorie szachowe w gminie Szubin posiadają: I++ Piotr Szybowicz, I+ Leszek Kubiak, I Dariusz Wargulec, I Piotr Lech, I Jerzy Białas, I Paweł Kadukowski, I Gromosław Kroczka.

Zawodnicy UKS Szachowej Dwójki Szubin odnieśli największy sukces w historii rozgrywek o mistrzostwo województwa w szachach błyskawicznych, zajmując V miejsce. Drużyna grała w składzie: I szachownica Piotr Szybowicz, II szachownica Dariusz Wargulec, III szachownica Leszek Kubiak, IV szachownica Jerzy Białas.

W ramach odbywających się w powiecie nakielskim I Pałucko - Krajeńskich Igrzysk Sportowych rozegrano w Mroczy turniej szachowy. Zawodnicy szubińscy zajęli całe podium, wygrywając z przedstawicielami Nakła i Mroczy wszystkie partie. Drużyna wystąpiła w składzie: Dariusz Wargulec, Piotr Szybowicz i Jerzy Białas.

W Poznaniu odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo - Wyborcze Delegatów Polskiego Związku Warcabowego, na którym Piotr Szybowicz został wybrany w skład Zarządu PZWarc i został rzecznikiem prasowym Związku, odpowiedzialnym między innymi za kontakty z Polską Agencją Prasową.

Organizacja turniejów
- Szubiński Dom Kultury, I LO Szubin (6 turniejów)
1) XII Szachowe Mistrzostwa Szkół Gminy Szubin - 6 lutego 2017, I LO Szubin, 2) II Warcabowe Mistrzostwa Szkół Gminy Szubin - 6 lutego 2017, I LO Szubin, 3) IX FIDE OPEN LO Szubin, Mistrzostwa Województwa w Szachach Błyskawicznych, Turniej Powstania Wielkopolskiego o Puchar Zdobywców Pociągu Pancernego "Danuta" - 19 lutego 2017, I LO Szubin, 4) XLV Turniej Szachowy "Zima" - 5 marca 2017, Szubiński Dom Kultury, 5) XLVI Turniej Szachowy "Wiosna" - 9 kwietnia 2017, Szubiński Dom Kultury, 6) Mistrzostwa Szubina w Szachach Błyskawicznych - 14 maja 2017, Szubiński Dom Kultury

Przedszkole Słoneczko Szubin (10 turniejów) -  Szachy - 1) I Turniej Szachowy - 10 lutego 2017, 2) II Turniej Szachowy - 22 lutego 2017, 3) III Turniej Szachowy - 8 marca 2017, 4) IV Turniej Szachowy - 5 kwietnia 2017, 5) V Turniej Szachowy - 26 kwietnia 2017 , Warcaby - 1) I Turniej Warcabowy - 8 lutego 2017, 2) II Turniej Warcabowy - 1 marca 2017, 3) III Turniej Warcabowy - 17 marca 2017, 4) IV Turniej Warcabowy - 11 kwietnia 2017, 5) V Turniej Warcabowy - 7 czerwca 2017.

Osiągnięcia indywidualne

Paweł Kadukowski -
1) VII miejsce i norma na I kategorię szachową - 70 Mistrzostwa Województwa - 6-11 lutego 2017, Nakło, 2) VII miejsce - Mistrzostwa Polski Domów Kultury - 16-18 czerwca 2017, MDK 2 Bydgoszcz

Piotr Lech - 1) VIII miejsce
- 70 Mistrzostwa Województwa - 6-11 lutego 2017, Nakło, 2) IV miejsce (A - 2000) - XLV Turniej Szachowy "Zima" - 5 III 2017, Szubiński Dom Kultury, 3) IV miejsce (A - 2000) - XLVI Turniej Szachowy Wiosna - 9 kwietnia 2017, Szubiński Dom Kultury, 4) III miejsce - Mistrzostwa Szubina w Szachach Błyskawicznych - 14 maja 2017, Szubiński Dom Kultury

Jerzy Białas -
1) III miejsce (A - 2000) - XLV Turniej Szachowy "Zima" - 5 III 2017, Szubiński Dom Kultury, 2) IX miejsce (A - 2000) - XLVI Turniej Szachowy Wiosna - 9 kwietnia 2017, Szubiński Dom Kultury, 3) II miejsce - Mistrzostwa Szubina w Szachach Błyskawicznych - 14 maja 2017, Szubiński Dom Kultury

Zygmunt Majdan - 1)
III miejsce (B - 1800) - XLV Turniej Szachowy "Zima" - 5 III 2017, Szubiński Dom Kultury

Piotr Szybowicz
(wszystkie starty) - 1) IX miejsce - Turniej Noworoczny - 14 stycznia 2017, Barcin, 2)
II miejsce - VI Turniej Szachowo - Warcabowy w Klubie Odnowa, XXXVIII Turniej Szachowy i LI Turniej Warcabowy - 23 stycznia 2017, Klub Odnowa Bydgoszcz, 3) II miejsce - Mistrzostwa Powiatu Tucholskiego i Gminy Gostycyn - 28 stycznia 2017, Gostycyn, 4) II miejsce - Turniej szachowy z okazji otwarcia obiektu do gry w szachy na rynku w Żninie - 21 stycznia 2017, Żnin, 5) II miejsce - Turniej Szachowo - Warcabowy w ZS 26, XXXIX Turniej Szachowy i LIII Turniej Warcabowy - 16 lutego 2017, ZS 26 Bydgoszcz, 6) V miejsce (I szachownica) - IX FIDE OPEN LO Szubin, Mistrzostwa Województwa w Szachach Błyskawicznych, Turniej Powstania Wielkopolskiego o Puchar Zdobywców Pociągu Pancernego "Danuta" - 19 lutego 2017, I LO Szubin, 7) I miejsce (A - 2000) - XLV Turniej Szachowy "Zima" - 5 III 2017, Szubiński Dom Kultury, 8) V miejsce (I szachownica) - Drużynowe Mistrzostwa Regionu KPZSzach, III liga - 26 marca 2017, Nakielski Ośrodek Kultury, 9) I miejsce - VII Turniej Szachowo - Warcabowy w Klubie Odnowa, XL Turniej Szachowy i LIV Turniej Warcabowy - 30 marca 2017, Klub Odnowa Bydgoszcz, 10) IV miejsce (A - 2000) - XLVI Turniej Szachowy Wiosna - 9 kwietnia 2017, Szubiński Dom Kultury, 11) XXXV miejsce - Mistrzostwa Województwa w Szachach Szybkich - 29 kwietnia 2017, Świecie, 12) III miejsce - Akademickie Mistrzostwa Województwa - 13 maja 2017, Toruń, 13) I miejsce - Mistrzostwa Szubina w Szachach Błyskawicznych - 14 maja 2017, Szubiński Dom Kultury, 14) I miejsce - LVII Turniej Warcabowy w ZS 26, Warcaby Klasyczne - 25 maja 2017, ZS 26 Bydgoszcz, 15) II miejsce - I Pałucko - Krajeńskie Igrzyska Sportowe - 10 czerwca 2017, Mrocza, 16) V miejsce - I OPEN FIDE Blitz o Puchar Burmistrza Kcyni, Mistrzostwa Województwa Juniorów w Szachach Błyskawicznych - 26 czerwca 2017, Kcynia54. Podsumowanie roku szkolnego 2016/2017 - Przedszkole SłoneczkoSzubińskie Przedszkole Słoneczko to pierwsza placówka w gminie, w której prowadzone są zajęcia w zakresie sportów umysłowych (szachy, warcaby klasyczne - 64, warcaby stupolowe - 100). Celem propagowania sportów umysłowych jest zwiększenie umiejętności matematycznych polskich uczniów w zakresie logiki, orientacji przestrzennej, myślenia analitycznego, rozwiązywania problemów oraz kształtowanie ważnych cech osobowości, jak odpowiedzialność, koncentracja, intuicja.

Przedszkolaki z Przedszkola Słoneczko startowały w aż 18 zawodach szachowo - warcabowych. Wychowankowie zdobyli między innymi 5 medali mistrzostw województwa. Szczegółowe wyniki przedstawiają się następująco: 1) V Mistrzostwa Województwa w Grze Aktywnej w Warcabach Stupolowych - 19 marca 2017 MDK 1 Bydgoszcz - I miejsce Artur Guziński (grupa chłopców do lat 7), II miejsce Jakub Słowiński (grupa chłopców do lat 7), I miejsce Amelia Kamińska (grupa dziewczynek do lat 6), III miejsce Vanessa Kasprzak (grupa dziewczynek do lat 7), 2) II Mistrzostwa Województwa w Grze Błyskawicznej w Warcabach Stupolowych - 20 listopada 2016 MDK 1 Bydgoszcz - II miejsce Artur Guziński (grupa chłopców do lat 6), IV miejsce Jakub Słowiński (grupa chłopców do lat 6), V miejsce Antoni Słowiński (grupa chłopców do lat 6), VI miejsce Franciszek Połczyński (grupa chłopców do lat 6), IV miejsce Wiktoria Wysocka (grupa dziewczynek do lat 6), V miejsce Anna Połczyńska (grupa dziewczynek do lat 6).

Dzieci wywalczyły też sporo czołowych lokat w następujących turniejach: 1) Turniej Szachowo - Warcabowy w ZS 26, XLVIII Turniej Warcabowy - 3 listopada 2016 ZS 26 Bydgoszcz - I miejsce Anna Połczyńska (grupa dziewczynek do lat 6), III miejsce Franciszek Połczyński (grupa chłopców do lat 6), 2) VI Turniej Szachowo - Warcabowy w Klubie Odnowa, LI Turniej Warcabowy - 23 stycznia 2017 Klub Odnowa Bydgoszcz - I miejsce Artur Guziński (grupa B), 3) II Warcabowe Mistrzostwa Szkół Gminy Szubin - 6 lutego 2017 I LO Szubin - I miejsce drużynowo Przedszkole Słoneczko, I miejsce Jakub Słowiński (grupa przedszkolaków - chłopcy), II miejsce Artur Guziński (grupa przedszkolaków - chłopcy), III miejsce Robert Bauza (grupa przedszkolaków - chłopcy), I miejsce Aleksandra Rogosz (grupa przedszkolaków - dziewczynki), II miejsce Anna Połczyńska
(grupa przedszkolaków - dziewczynki), III miejsce Vanessa Kasprzak (grupa przedszkolaków - dziewczynki),  4) IX FIDE OPEN LO Szubin, Turniej Powstania Wielkopolskiego "Puchar Zdobywców Pociągu Pancernego Danuta" - 19 lutego 2017 I LO Szubin - I miejsce Atrur Guziński (grupa przedszkolaków), II miejsce Franciszek Połczyński (grupa przedszkolaków), III miejsce Wojciech Kłosowski (grupa przedszkolaków), IV miejsce Dawid Bartkowiak (grupa przedszkolaków), V miejsce Anna Połczyńska (grupa przedszkolaków) 5) XLV Turniej Szachowy "Zima" - 5 marca 2017 Szubiński Dom Kultury - I miejsce Jakub Słowiński (grupa przedszkolaków), II miejsce Artur Guziński (grupa przedszkolaków), III miejsce Dawid Bartkowiak (grupa przedszkolaków), IV miejsce Bartek Kalmuk (grupa przedszkolaków), 6) XLVI Turniej Szachowy "Wiosna" - 9 kwietnia 2017 Szubiński Dom Kultury - I miejsce Jakub Słowiński (grupa przedszkolaków), IV miejsce Antoni Słowiński (grupa przedszkolaków)

W Słoneczku odbyło się 10 turniejów szachowo - warcabowych. Szczegółowe wyniki:
 Szachy - 1) I Turniej Szachowy - 10 lutego 2017 - I miejsce Artur Guziński, 2) II Turniej Szachowy - 22 lutego 2017 - I miejsce Artur Guziński, 3) III Turniej Szachowy - 8 marca 2017 - I miejsce Artur Guziński, 4) IV Turniej Szachowy - 5 kwietnia 2017 - I miejsce Bartek Bejmowicz, 5) V Turniej Szachowy - 26 kwietnia 2017 - I miejsce Artur Guziński, Warcaby - 1) I Turniej Warcabowy - 8 lutego 2017 - I miejsce Artur Guziński, 2) II Turniej Warcabowy - 1 marca 2017 - I miejsce Artur Guziński, 3) III Turniej Warcabowy - 17 marca 2017 - I miejsce Artur Guziński, 4) IV Turniej Warcabowy - 11 kwietnia 2017 - I miejsce Jakub Słowiński, 5) V Turniej Warcabowy - 7 czerwca 2017 - I miejsce Artur Guziński.
53. 26 VI 2017 - I OPEN FIDE BLITZ o Puchar Burmistrza Kcyni
Mistrzostwa Województwa Juniorów w Szachach Błyskawicznych - Kcynia26 czerwca odbył się turniej szachowy "I OPEN FIDE BLITZ" o Puchar Burmistrza Kcyni połączony z Mistrzostwami Województwa Juniorów w Szachach Błyskawicznych. W zawodach zwyciężył ukraiński arcymistrz Andrei Maksimenko przed mistrzem krajowym Karolem Jarochem i mistrzem międzynarodowym Krzysztofem Żołnierowiczem. Lokaty zawodników gminy Szubin przedstawiają się następująco: V miejsce Piotr Szybowicz, IX miejsce Jerzy Białas, IV miejsce Aleksandra Moska (grupa juniorek do lat 14).

Galeria zdjęć z turnieju - kliknij w zdjęcie52. 26 VI 2017 - Zebranie Zarządu KPZSzach - Występ51. 16-18 VI 2017 - Mistrzostwa Polski Domów Kultury
MDK 2 BydgoszczW bydgoskim MDK 2 odbył się Otwarty Turniej Szachowy w ramach Mistrzostw Polski Domów Kultury. Zwyciężył Andrzej Plesiuk (SKS SMOL - BUD Giżycko) 4,5/5 przed Borysem Paliwodą (ŻTMS Baszta Żnin) 3,5 i Zuzanną Borkowską (MKS EMDEK Bydgoszcz) 3,5. Zawodnicy z miejsc II-IX zdobyli po 3,5 punktu. W tej grupie znalazł się szachista UKS Szachowa Dwójka Szubin Paweł Kadukowski, który uplasował się na VII miejscu. Pozostałe lokaty szubinian przedstawiają się następująco: XII miejsce Piotr Lech 3, XIV miejsce Danuta Karwowska 3 (życiowy rezultat), XVII miejsce Jerzy Białas 2,5. Szczegółowe wyniki turnieju.

Galeria zdjęć z turnieju - kliknij w zdjęcie50. 11 VI 2017 - Walne Zebranie Kolegium Sędziów - Solec Kujawski49. 10 VI 2017 - I Pałucko - Krajeńskie Igrzyska Sportowe - MroczaW ramach odbywających się w powiecie nakielskim I Pałucko - Krajeńskich Igrzysk Sportowych rozegrano w Mroczy turniej szachowy. Zawodnicy III-ligowego klubu UKS Szachowa Dwójka Szubin zajęli całe podium, wygrywając z przedstawicielami Nakła i Mroczy wszystkie partie (w sumie 18:0). Medale dla zwycięzców wręczał między innymi burmistrz Szubina Artur Michalak. Drużyna wystąpiła w składzie: Dariusz Wargulec (8 punktów), Piotr Szybowicz (8 punktów) i Jerzy Białas (8 punktów). Kolejne lokaty uzyskali: IV miejsce Mirosław Kozielski - LUKS Feniks Mrocza (5 punktów), V miejsce Andrzej Kuligowski - NOK Nakło (5 punktów), VI miejsce Krzysztof Michalak - NOK Nakło (4 punkty), VII miejsce Edward Kulski - LUKS Feniks Mrocza (3 punkty), VIII miejsce Wojciech Bebło - NOK Nakło (3 punkty), IX miejsce Robert Przybysz - Mrocza (1 punkt).

Galeria zdjęć z turnieju - kliknij w zdjęcie48. 7 VI 2017 - V Turniej Warcabowy - Przedszkole Słoneczko SzubinZakończyło się II Warcabowe Grand Prix w szubińskim Przedszkolu Słoneczko z udziałem 16 uczestników. Po dwóch turniejach minimalnie zwyciężył Jakub Słowiński przed Arturem Guzińskim i Bartkiem Bejmowiczem. Tych trzech graczy zdominowało ostatnie w tym roku szkolnym zawody. W klasyfikacji dziewczynek miejsca na podium zajęły: Vanessa Kasprzak, Aleksandra Rogosz i Laura Kiran. Szczegółowe wyniki przedstawiają się następująco: IV Turniej Warcabowy - I miejsce Jakub Słowiński, II miejsce Artur Guziński, III miejsce Bartek Bejmowicz (najlepsza dziewczynka - Vanessa Kasprzak), V Turniej Warcabowy - I miejsce Artur Guziński, II miejsce Jakub Słowiński, III miejsce Bartek Bejmowicz (najlepsza dziewczynka Laura Kiran). Turniej odbył się pod patronatem klubu UKS Szachowa Dwójka Szubin. Szczegółowe wyniki turnieju.
47. Przyczynek do analizy osiągnięć szubińskiego sportuPiotr Szybowicz - Ministerstwo Sportu i Turystyki wydało kolejny tom opracowania - System Sportu Młodzieżowego (Zespół Sportu Młodzieżowego, Instytut Sportu - Państwowy Instytut Badawczy). Znajdują się tam dane na temat współzawodnictwa województw, powiatów, gmin i klubów z 2016 roku. Każdy czytelnik może tutaj odnaleźć swój klub i ocenić jego wyniki i osiągnięcia na tle innych. Publikacja opisuje dyscypliny sportowe ujęte w poniższych tabelach.Dyscypliny indywidualne
Numer Dyscyplina Punktujące kluby
1 Akrobatyka sportowa 48
2 Badminton 80
3 Biathlon 22
4 Bilard 28
5 Boks 153
6 Brydż sportowy 26
7 Gimnastyka artystyczna 24
8 Gimnastyka sportowa 18
9 Golf 17
10 Jeździectwo 105
11 Judo kobiet 131
12 Judo mężczyzn 137
13 Kajakarstwo klasyczne 69
14 Kajakarstwo slalomowe 12
15 Karate fudokan 26
16 Karate kyokushin 71
17 Karate tradycyjne 42
18 Karate WKF 50
19 Kckboxing 56
20 Kolarstwo 134
21 Kręglarstwo 14
22 Lekkoatletyka 358
23 Łucznictwo 75
24 Łyżwiarstwo figurowe 15
25 Łyżwiarstwo szybkie - tor długi 19
26 Łyżwiarstwo szybkie - tor krótki 9
27 Narciarstwo alpejskie 40
28 Narciarstwo klasyczne 37
29 Orientacja sportowa 37
30 Pięciobój wowoczesny 27
31 Pływanie 153
32 Pływanie synchroniczne 12
33 Podnoszenie ciężarów 74
34 Skoki do wody 6
35 Snowboard 13
36 Sporty motorowe 14
37 Sporty saneczkowe 11
38 Sporty wrotkarskie 13
39 Strzelectwo sportowe 61
40 Sumo 45
41 Szachy 147
42 Szermierka 73
43 Taekwondo ITF 60
44 Taekwondo olimpijskie 81
45 Tenis 84
46 Tenis stołowy 167
47 Triathlon 40
48 Warcaby 20
49 Wioślarstwo 37
50 Zapasy klasyczne 91
51 Zapasy kobiet 81
52 Zapasy wolne 103
53 Żeglarstwo 75Dyscypliny zespołowe
Numer Dyscyplina Punktujące kluby
1 Baseball 13
2 Curling 6
3 Hokej na lodzie 14
4 Hokej na trawie kobiet 16
5 Hokej na trawie mężczyzn 16
6 Kajak polo 27
7 Koszykówka kobiet 84
8 Koszykówka mężczyzn 94
9 Piłka nożna kobiet 118
10 Piłka nożna mężczyzn 159
11 Piłka ręczna kobiet 87
12 Piłka ręczna mężczyzn 105
13 Piłka siatkowa kobiet 112
14 Piłka siatkowa męzczyzn 101
15 Piłka siatkowa plażowa kobiet 47
16 Piłka siatkowa plażowa mężczyzn 57
17 Piłka wodna 11
18 Rugby 18
19 Unihokej 24Uwaga. Statystyki wszystkich dyscyplin sportowych biorą pod uwagę między innymi wyniki mistrzostw Polski juniorów i międzywojewódzkie mistrzostwa młodzików. Trudno porównywać jednoznacznie poszczególne dyscypliny z uwagi na liczbę imprez poddanych ocenie. Dla przykładu punkty w lekkiej atletyce, koszykówce, judo, podnoszeniu ciężarów, tenisie ziemnym, zapasach w stylu wolnym, zapasach w stylu klasycznym czy tenisie stołowym otrzymuje się w 4 kategoriach. Piłka nożna, piłka ręczna, piłka siatkowa, brydż sportowy i szachy punktowane są w 3 kategoriach, a warcaby i bilard tylko w 1 kategorii. Stąd liczba punktowanych klubów nie odzwierciedla liczebności klubów danej dyscypliny sportowej w Polsce. Maksymalna ilość możliwych do zdobycia punktów w danej dyscyplinie sportowej jest bardzo zróżnicowana. Dla przykładu: lekkoatletyka - 17621,00, kolarstwo - 6069,56, piłka nożna mężczyzn - 4512,00,  tenis stołowy - 2510,09, szachy - 2343,00, warcaby - 174,00.


Dyscypliny indywidualne
Numer Dyscyplina Maksymalna ilość punktów
1 Akrobatyka sportowa 2409,35
2 Badminton 1664,00
3 Biathlon 1771,71
4 Bilard 389,00
5 Boks 5583,00
6 Brydż sportowy 782,25
7 Gimnastyka artystyczna 941,10
8 Gimnastyka sportowa 2291,00
9 Golf 311,00
10 Jeździectwo 907,00
11 Judo kobiet 2108,00
12 Judo mężczyzn 2449,00
13 Kajakarstwo klasyczne 4450,00
14 Kajakarstwo slalomowe 918,00
15 Karate fudokan 336,00
16 Karate kyokushin 485,00
17 Karate tradycyjne 410,50
18 Karate WKF 812,00
19 Kckboxing 1296,00
20 Kolarstwo 6069,56
21 Kręglarstwo 849,00
22 Lekkoatletyka 17621,00
23 Łucznictwo 2635,01
24 Łyżwiarstwo figurowe 696,00
25 Łyżwiarstwo szybkie - tor długi 1183,00
26 Łyżwiarstwo szybkie - tor krótki 1673,17
27 Narciarstwo alpejskie 977,00
28 Narciarstwo klasyczne 2323,34
29 Orientacja sportowa 1609,64
30 Pięciobój wowoczesny 1057,00
31 Pływanie 7508,50
32 Pływanie synchroniczne 397,33
33 Podnoszenie ciężarów 3737,00
34 Skoki do wody 616,50
35 Snowboard 1360,00
36 Sporty motorowe 98,00
37 Sporty saneczkowe 1122,50
38 Sporty wrotkarskie 364,34
39 Strzelectwo sportowe 4069,00
40 Sumo 1757,00
41 Szachy 2343,00
42 Szermierka 5063,50
43 Taekwondo ITF 3062,00
44 Taekwondo olimpijskie 4375,50
45 Tenis 2008,50
46 Tenis stołowy 2510,09
47 Triathlon 932,00
48 Warcaby 174,00
49 Wioślarstwo 3075,67
50 Zapasy klasyczne 2455,00
51 Zapasy kobiet 2275,00
52 Zapasy wolne 2370,00
53 Żeglarstwo 3436,00

Dyscypliny zespołowe
Numer Dyscyplina Maksymalna ilość punktów
1 Baseball 658,22
2 Curling 168,00
3 Hokej na lodzie 749,00
4 Hokej na trawie kobiet 640,00
5 Hokej na trawie mężczyzn 668,00
6 Kajak polo 1042,00
7 Koszykówka kobiet 2976,31
8 Koszykówka mężczyzn 3194,49
9 Piłka nożna kobiet 2593,00
10 Piłka nożna mężczyzn 4512,00
11 Piłka ręczna kobiet 2658,48
12 Piłka ręczna mężczyzn 2840,93
13 Piłka siatkowa kobiet 2581,47
14 Piłka siatkowa męzczyzn 2686,47
15 Piłka siatkowa plażowa kobiet 434,00
16 Piłka siatkowa plażowa mężczyzn 522,50
17 Piłka wodna 352,66
18 Rugby 816,20
19 Unihokej 791,25W zestawieniu sklasyfikowano 362 powiaty, 887 gmin i 3474 klubów.
Najlepszym klubem w Polsce został CWZS Zawisza Bydgoszcz 2318,01 przed WKS Śląsk Wrocław 1655,77 i KS AZS-AWF Warszawa 1633, 25 (kluby wielosekcyjne miały olbrzymia przewagę nad klubami wielosekcyjnymi). Oczywiście najlepszą gminą okazała się Warszawa - 10780,10 punktów przed Wrocławiem - 6938,20 punktów i Poznaniem - 6931,26 punktów. Bydgoszcz została sklasyfikowana na V miejscu - 4889,87 punktów (liczba sklasyfikowanych gmin w województwie kujawsko - pomorskim 53, liczba gmin w województwie 144). Najlepsze powiaty województwa kujawsko - pomorskiego: I miejsce Bydgoszcz - 4889,87 punktów, II miejsce Toruń - 2018,22 punktów, III miejsce Grudziądz - 1050,79 punktów. Powiat nakielski zajął VII miejsce - 220,00 punktów (liczba sklasyfikowanych powiatów w województwie kujawsko - pomorskim 21, liczba powiatów w województwie 23). W punktacji łącznej wszystkich dyscyplin województwo kujawsko - pomorskie znalazło się na VII miejscu - 10854,19 punktów (I miejsce województwo mazowieckie - 18664,67 punktów, II miejsce województwo wielkopolskie - 16817,14 punktów, III miejsce województwo śląskie - 15951,72 punktów).


Gminy powiatu nakielskiego
Miejsce w Polsce Gmina Kluby Punkty
241 Mrocza MGLKS Tarpan Mrocza 108,50
276 Nakło LUKS Start Nakło 46,50
NTS Trójka Nakło 42,00
511 Szubin UKS Wyspiański Szubin 18,00
UKB Szubin 3,00
LKS Szubinianka Szubin 2,00


Inne wybrane gminy
Miejsce w Polsce Gmina Kluby Punkty
152 Gąsawa LKS Gąsawa 180,00
202 Rogowo LKS Rogowo 131,00
319 Żnin UKS Jedynka Żnin 45,00
UKS Pałuki Żnin 11,00
PSKiSW Musashi Żnin 7,00
ŻTMS Baszta Żnin 4,00
MKS Żnin 1,00
MKŻ Żnin 1,00
485 Białe Błota UKS Czapla Białe Błota 26,50
555 Łabiszyn UKS Łabiszynianka Łabiszyn 11,00
UKS Lubostroń 7,00
582 Barcin UZTS Barcin 15,00


Miarodajną analizę mozna przeprowadzić jedynie na przykładzie danej dyscypliny. KS Wyspiański Szubin zajął 203 miejsce (18,00 punktów) wśród 358 sklasyfikowanych klubów lekkiejatletyki w Polsce. Najlepszym klubem w Polsce został KS Podlasie Białystok (574,55 punktów) przed CWZS Zawisza Bydgoszcz (540,26 punktów) i KS AZS AWF Warszawa (380,50 punktów). UKB Szubin uplasował się na 317 pozycji (3,00 punkty). Na 114 miejscu znalazł się LUKS Start Nakło n/Notecią (46,50 punktów).

Klub LKS Szubinianka Szubin zajął 119 miejsce (2,00 punkty) na 137 sklasyfikowanych stowarzyszeń judo mężczyzn. Najlepszym klubem w Polsce okazał się GKS Czarni Bytom (236,00 punktów) przed KS Gwardią Wrocław (195,25 punktów) i MMKS Wojownikiem Skierniewice (88,50 punktów).

Na uwagę zasługuje fakt ogromnych różnic odnośnie konkurencji pomiędzy zawodnikami w obrębie poszczególnych dyscyplin. Porównywanie konkretnych dyscyplin należy przeprowadzać niezwykle ostrożnie. Trudniej zdobyć medal mistrzostw Polski gdy w grupie startuje 20 zawodników, a staje się to prostsze gdy frekwencja w grupie wynosi 5 uczestników.

Swoistą ciekawostką jest frekwencja na mistrzostwach Polski juniorów w szachach. Dla zobrazowania tematu warto przytoczyć frekwencję na MPJ w szachach szybkich, które odbyły się w Koszalinie w 2016 roku. Rozkład uczestników w grupach wiekowych chłopców i dziewcząt przedstawiał się nastepująco: C8 - 81, C10 - 127, C12 - 110, C14 - 84, C16 - 75, C18 - 56, D8 - 47, D10 - 71, D12 - 58, D14 - 60, D16 - 37, D18 - 30. Jak widać wywalczenie medalu przy takiej konkurencji okupione musi być ciężkim specjalistycznym indywidualnym treningiem. Na wyszkolenie medalisty MPJ w szachach trzeba wyłożyć często kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie. Szachowe mistrzostwa Polski juniorów rozgrywane tempem klasycznym poprzedzone zostają eliminacjami wojewódzkimi i makroregionalnymi. W finałach startuje około 50 zawodników w każdej grupie. Szachista, który marzy o awansie do MPJ najczęściej ma osobistego trenera... Liczebność w grupach na szachowych mistrzostwach województwa juniorów młodszych w Solcu Kujawskim w 2016 roku przedstawia się następująco: C9 - 28, C11 - 21, C13 - 18, D9 - 5, D11 - 11, D13 - 5.

Jak analizować zatem sukcesy w dyscyplinach sportowych z mniejszą liczbą zawodników. Szubińscy sportowcy karate tsunami zdobywają mnóstwo medali mistrzostw Polski oraz otrzymują stypendia burmistrza. Otwarte mistrzostwa Polski w Warszawie w 2016 roku rozegrano w 15 konkurencjach i 7 kategoriach wiekowych. W większości grup uczestniczyło do 3 zawodników (w części grup startowały 1-2 osoby). Zawodnik mógł otrzymać 1, 2 lub 3 punkty. Co ciekawe jeśli 2 zawodników otrzymało po 2 punkty obaj zdobywali srebrne medale. Wszyscy pozostali startujący zajmowali IV miejsca. Dochodziło też do sytuacji, gdy cała trójka startujących reprezentowała 1 klub.
Dla przykładu w konkurencji YAKUSOKU-KUMITE - grupa juniorzy kobiety startowały 3 drużyny - wszystkie z klubu RAION Rynarzewo / Bydgoszcz... W wielu innych dyscyplinach sportowych trudniej jest wywalczyć medal na mistrzostwach powiatu nakielskiego czy nawet gminy...

Poniżej przedstawiono sytuację na regionalnej scenie sportowej w kilku przykładowych większych związkach wojewódzkich w dyscyplinach indywidualnych, w których zrzeszone są kluby gminy Szubin. Kujawsko - Pomorski Okręgowy Związek Tenisa Stołowego zrzesza 38 klubów: Bydgoszcz - 4, Toruń - 2, Chełmno, Włocławek, Grudziądz, Inowrocław, Kruszwica, Nakło (KS Sparta Nakło), Gniewkowo, Sępólno Krajeńskie, Barcin, Koronowo, Solec Kujawski, Świecie, Mogilno, Laskowice, Łasin, Pruszcz, Łubianka, Mełno, Lubraniec, Paterek (UKS WDK Paterek), Choceń, Lipno, Bukowiec, Brodnica, Rogóźno, Kołaczkowo (LZS Victoria Kołaczkowo), Mrocza (MGLKS Tarpan Mrocza), Zbiczno, Rynarzewo (LUKS Orzeł Rynarzewo), Kamień Krajeński, Kcynia (LZS Orzeł Kcynia), Jastrzębie - 1, Kujawsko - Pomorski Związek Szachowy zrzesza 28 klubów: Bydgoszcz - 8, Toruń - 3, Grudziądz, Włocławek, Sępólno Krajeńskie, Więcbork, Mrocza (LUKS Feniks Mrocza), Nakło (NOK Nakło), Szubin (UKS Szachowa Dwójka Szubin), Żnin, Inowrocław, Świecie, Łubianka, Tuchola, Aleksandrów Kujawski, Nowe, Świekatowo, Chełmża, Kowalewo Pomorskie - 1, Kujawsko - Pomorski Związek Lekkiej Atletyki zrzesza 25 klubów: Bydgoszcz - 3, Szubin (UKS Wyspiański Szubin, UKB Szubin), Inowrocław, Włocławek - 2, Toruń, Grudziądz, Nakło (LUKS Start Nakło) , Więcbork, Cyprianka, Kruszwica, Świecie, Serock, Chełmno, Białe Błota, Ostromecko, Sępólno Krajeńskie, Brodnica, Tuchola, Skępe, Fabianki - 1.

Wnioski. Osoby odpowiedzialne za sport w gminie Szubin powinny analizować wyniki w oparciu o objęcie dyscypliny sportowej Systemem Sportu Młodzieżowego, istnienie oficjalnego centralnego polskiego związku danej dyscypliny sportowej, liczebności klubów danej dyscypliny w Polsce, liczebności klubów danej dyscypliny w województwie, liczebności zawodników w ewidencji klubów i związków wojewódzkich i polskich, liczebności zawodników startujących w finałach mistrzostw województwa i Polski... Opłacalna staje się specjalizacja gminy w jednej priorytetowej dyscyplinie sportowej, która stanowi swoistą reklamę sportu w lokalnej społeczności i na arenie ogólnopolskiej. Taką specjalizację stosuje dla przykładu Mrocza - podnoszenie ciężarów, Gąsawa - hokej na trawie, Rogowo - hokej na trawie czy Żnin - szachy.

System Sportu Młodzieżowego w Polsce zakłada analizę trzech dyscyplin sportów umysłowych: brydża sportowego, szachów i warcabów. Statystyki wszystkich dyscyplin sportowych biorą pod uwagę wyniki międzynarodowe, mistrzostwa Polski juniorów, mistrzostwa Polski juniorów młodszych i międzywojewódzkie mistrzostwa młodzików. Trudno porównywać jednoznacznie poszczególne dyscypliny z uwagi na liczbę imprez poddanych ocenie: brydż sportowy - MPJ, MPJMł, MMM, szachy - MPJ, MPJMł, MMM, warcaby jedynie MPJMł. Pod nazwą MPJMł w warcabach kryje się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży. Stąd w brydżu sportowym sklasyfikowano 26 klubów, w szachach 147 klubów, a w warcabach 20 klubów.

W brydżu sportowym województwo kujawsko - pomorskie znalazło się na XI miejscu, za sprawą tylko jednego klubu - XXIV miejsce BKS Chemik Bydgoszcz - 3,5 punktu (I miejsce mazowieckie 204,50, II miejsce małopolskie 151, III miejsce śląskie 114). Dla porównania przedstawiono wyniki liderów: I miejsce KU AZS-UW Warszawa 171, II miejsce BUKS MDK-MOSM Bytom 85, III miejsce UKBS Dąbrówka Poznań 74,50. Oznacza to, iż w sporcie młodzieżowym województwo w brydżu sportowym nie liczy się na arenie ogólnokrajowej.

W szachach nasz region uplasował się na X miejscu - 91 punktów (I miejsce śląskie 440, II miejsce dolnośląskie 282, III miejsce podlaskie 209). Punktowały kluby: XX miejsce UKS Rotmistrz Grudziądz 36, XXXV miejsce UKS OPP Toruń 22, LI miejsce BKS Chemik Bydgoszcz 14, LXXVI miejsce MKS EMDEK Bydgoszcz 7, LXXIX UKS MDK 5 Bydgoszcz 6, XCIV miejsce ŻTMS Baszta Żnin 4, CXXVIII miejsce UKS MDK 1 Hetman Bydgoszcz 1, CXXX miejsce LKS Promień Kowalewo Pomorskie 1. Różnice pomiędzy klubami uwidaczniają liczby: I miejsce KSz Polonia Wrocław 168, II miejsce MUKS Stoczek 45 Białystok 133, III miejsce UKS Rodło Opole 84.

W dyscyplinie warcaby województwo kujawsko - pomorskie zostało sklasyfikowane na VI miejscu z 9 punktami (I miejsce dolnośląskie 42, II miejsce wielkopolskie 35, III miejsce mazowieckie 34). W zestawieniu kluby wojewódzkie znalazły się na następujacych miejscach: XIV miejsce SIN Razem Świecie 4, XVI miejsce LZS Zefir Janikowo 3, XIX miejsce MDK 1 Bydgoszcz 2 (I miejsce UKS Roszada Lipno 24, II miejsce UKS Struga Marki 22, III miejsce OKS Sokół Wrocław 22). Wyniki w dyscyplinie warcaby są jednak mało miarodajne z uwagi na poddanie analizie tylko jednego turnieju (dla przykładu w szachach pod terminem MPJ kryją się mistrzostwa Polski w szachach klasycznych, szybkich i błyskawicznych, a te turnieje w warcabach nie były brane pod uwagę). Punkty dla klubów wojewódzkich zdobyły 4 osoby: Dominik Rubaj (SIN Razem Świecie) - III miejsce, Dominika Podhorodecka (LZS Zefir Janikowo) - VIII miejsce, Krzysztof Mirr (MDK 1 Bydgoszcz) - X miejsce i Melisa Kowalska (MDK 1 Bydgoszcz) - XIII miejsce. Klub warcabowy MDK 1 Bydgoszcz został sklasyfikowany na 3093 pozycji. Oczywiście należy zaznaczyć, iż wiele klubów w Polsce jest wielosekcyjnych, przypominając także o dużo większej liczbie punktowanych zawodów w poszczególnych dyscyplinach.

k

46. 1 VI 2017 - Klub szachowo - warcabowy I LO SzubinW  Szubinie powstał klub szachowo - warcabowy "I LO Szubin" (I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie), którego prezesem została Lidia Leciejewska, a wiceprezesem Marek Biernacki. Nowo utworzone stowarzyszenie jest sekcją UKS Szachowej Dwójki Szubin. Zawodnicy I LO im. Stanisława Wyspiańskiego od dwóch lat z powodzeniem startują w mistrzostwach województwa w warcabach stupolowych. Czołowe miejsca zdobyli następujący gracze: Lidia Leciejewska, Dominika Pawłowska, Wiktor Paszkiet, Dominik Iwiński, Adam Wencka, Dominika Lewandowska, Martyna Kowalewska, Cezary Palczewski, Karolina Krajewska, Alicja Marchlewska, Amadeusz Leszczyński i Katarzyna Modrzyńska. W szubińskiej placówce dwukrotnie rozegrano już szachowe mistrzostwa województwa w szachach błyskawicznych (2016, 2017), połączone z turniejem powstania wielkopolskiego (Puchar Pociągu Pancernego "Danuta") i szachowo - warcabowe mistrzostwa szkół gminy Szubin (2016, 2017). Honorowym członkiem klubu został nestor szubińskich warcabów Jan Baszczyński, który w 1996 roku wywalczył srebrny medal w X IOSW "Atlanta 96" w Kruszwicy. Gmina zdobyła wtedy 6 medali, w tym 3 srebrne (Piotr Zieliński - pchnięcie kulą, Jan Baszczyński - warcaby, LKS Szubinianka - koszykówka) i 3 brązowe.45. 27 V 2017 - Zebranie Zarządu PZWarc - DąbkiNa posiedzeniu Zarządu PZWarc dokonano podziału funkcji poszczególnych działaczy. Ryszard Olejnik (Łuczniczka Bydgoszcz) będzie odpowiedzialny za stowarzyszenie CROSS, a Piotr Szybowicz (MDK 1 Bydgoszcz) został rzecznikiem prasowym PZWarc, odpowiedzialnym między innymi za kontakty z Polską Agencją Prasową.44. 25 V 2017 - LVII Turniej Warcabowy w ZS 26
Warcaby Klasyczne - ZS 26 Bydgoszcz

Turniej A43. 14 V 2017 - Mistrzostwa Szubina w Szachach Błyskawicznych
Szubiński Dom Kultury

Galeria zdjęć z turnieju - kliknij w zdjęcieW Szubińskim Domu Kultury odbył się finał XIII mistrzostw Szubina w szachach błyskawicznych. I miejsce zajął Piotr Szybowicz - 9 punktów (+6=6-0) przed Jerzym Białasem  - 5 punktów (+3=4-5) i Piotrem Lechem - 4 punkty (+2=4-6). W poprzednich latach tryumfowali następujący zawodnicy: 1994 - Jerzy Białas, 2006 - Piotr Szybowicz, 2007 - Piotr Szybowicz, 2008 - Dariusz Wargulec, 2009 - Dariusz Wargulec, 2010 - Dariusz Wargulec, 2011 - Dariusz Wargulec, 2012 - Piotr Szybowicz, 2013 - Piotr Szybowicz, 2014 - Dariusz Wargulec, 2015 - Jerzy Białas, 2016 - Piotr Szybowicz, 2017 - Piotr Szybowicz.42. 13 V 2017 - Akademickie Mistrzostwa Województwa - ToruńUniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (Sekcja Szachowa AZS UMK Toruń) był organizatorem Akademickich Mistrzostw Województwa w Szachach, które odbyły się w Uniwersyteckim Centrum Sportowym. Brązowy medal zdobył Piotr Szybowicz - wykładowca szachów na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. I miejsce zajął Mateusz Brzeziński (UMK), a II miejsce Damian Śliwicki (UMK).

Galeria zdjęć z turnieju - kliknij w zdjęcie41. 29 IV 2017 - Zebranie Zarządu KPZSzach - Świecie40. 29 IV 2017 - Mistrzostwa Województwa w Szachach Szybkich
Świecie

Galeria zdjęć z turnieju - kliknij w zdjęcie39. 26 IV 2017 - V Turniej Szachowy w Przedszkolu Słoneczko Szubin
Przedszkole Słoneczko SzubinW szubińskim Przedszkolu Słoneczko odbył się V Turniej Szachowy, będący częścią II Wiosennego Szachowego Grand Prix. Tego typu rywalizacja jest bardziej konstruktywna niż tradycyjne zajęcia z rozgrywaniem partii towarzyskich i przyczynia się do większych postępów wychowanków. Dlatego czołowi zawodnicy województwa jeżdżą nieustannie na kolejne turnieje (wielu w prawie każdy weekend), zdobywając w ten sposób cenne doświadczenie.

W szubińskiej imprezie współorganizowanej przez klub UKS Szachowa Dwójka Szubin, rywalizowało 8 przedszkolaków. Tym razem tryumfował Artur Guziński, który wyprzedził Bartka Bejmowicza i Jakuba Słowińskiego. Najlepszą dziewczynką zawodów okazała się Aleksandra Rogosz. Ostatecznie po dwóch turniejach w II Wiosennym Szachowym Grand Prix zwyciężył Bartek Bejmowicz przed Jakubem Słowińskim, Antonim Słowińskim i Arturem Guzińskim. Wśród dziewczynek na czele znalazły się: Aleksandra Rogosz, Amelia Kamińska i Vanessa Kasprzak.38. 22 IV 2017 - Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo - Wyborcze Delegatów
Polskiego Związku WarcabowegoW Adam's Conference Center w Poznaniu odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo - Wyborcze Delegatów Polskiego Związku Warcabowego. Prezesem PZWarc został ponownie Jacek Pawlicki, a w składzie Zarządu znaleźli się: Damian Jakubik, Magda Pawłowska, Sylwia Dęga - Zamrzycka, Zygmunt Ślęzak, Bernard Olejnik i Piotr Szybowicz. Oznacza to, że w 6-osobowym gremium zasiadać będzie aż dwóch działaczy bydgoskich: Bernard Olejnik i Piotr Szybowicz. W poznańskich obradach WZD wzięli udział następujący przedstawiciele z województwa kujawsko - pomorskiego: Dariusz Trafny, Jan Gnutek, Danuta Skrzyńska, Bernard Olejnik, Andrzej Sargalski i Piotr Szybowicz.37. 11 IV 2017 - IV Turniej Warcabowy w Przedszkolu Słoneczko Szubin
Przedszkole Słoneczko Szubin


36. 9 IV 2017 - XLVI Turniej Szachowy Wiosna
Szubiński Dom Kultury

Galeria zdjęć z turnieju - kliknij w zdjęciePiotr Szybowicz - 9 kwietnia w Szubińskim Domu Kultury odbył się XLVI Turniej Szachowy "Wiosna", będący częścią cyklu "Cztery Pory Roku". W imprezie wzięło udział 54 uczestników (turniej A - 23, turiej B - 31) z następujących klubów i miejscowości: UKS OPP Toruń, UKS MDK 1 Hetman Bydgoszcz, MKS EMDEK Bydgoszcz, BKS Chemik Bydgoszcz, PKS Wiatrak Bydgoszcz, ŻTMS Baszta Żnin, KSz Gambit Świecie, NOK Nakło, UKS Fala Świekatowo, UKS Szachowa Dwójka Szubin, Barcin, Szkocja, Łochowo, Miastowice, Lisi Ogon. Organizatorem przedsięwzięcia prowadzonego przez Piotra Szybowicza i Danutę Karwowską był Szubiński Dom Kultury i UKS Szachowa Dwójka Szubin. Grano na dystansie 7 rund (system szwajcarski) z czasem 15 minut na zawodnika.

Ceremonię zakończenia prowadził prezes KPZSzach Jarosław Wiśniewski (w imprezie uczestniczyło także dwóch wiceprezesów KPZSzach: Andrzej Leśniak i Karol Jaroch). Wręczono puhcary i medale w 9 kategoriach. Turniej A: grupa A - 2000 i powyżej, grupa B - 1800, grupa C - 1600, Turniej B: grupa D - 1400, grupa E - 1200, grupa F - 1000  i przedszkolaki. Dodatkowo nagrodzono najlepsze kobiety w obu turniejach. XLVI Turniej Szachowy "Wiosna" należał do najsilniej obsadzonych w historii tych rozgrywek. Na listach startowych znalazł się 1 mistrz, 5 zawodników z kategorią I++, 8 zawodników z I kategorią, 1 zawodnik z  kategorią II+ i 3 zawodników z II kategorią. Szczegółowa lista medalistów i rezultatów szachistów szubińskich została przedstawiona w poniższych tabelach.Lista medalistów
Miejsce Grupa Zawodnik Klub/Miejscowość
1 A - 2000 Karol Jaroch UKS Fala Świekatowo
2 Jarosław Wiśniewski NOK Nakło
3 Mariusz Darowicki UKS OPP Toruń
1 B - 1800 Szymon Podlewski MKS EMDEK Bydgoszcz
2 Wojciech Florek BKS Chemik Bydgoszcz
3 Mateusz Kamiński MKS EMDEK Bydgoszcz
1 C - 1600 Kacper Leśniak KSz Gambit Świecie
2 Wiktor Tański ŻTMS Baszta Żnin
3 Jakub Tański ŻTMS Baszta Żnin
1 D - 1400 Olaf Jagodziński Miastowice/Palmierowo
2 Bartosz Przybylski Łochowo
3 Alan Jagodziński Miastowice/Palmierowo
1 E - 1200 Zbigniew Florek Bydgoszcz
2 Maciej Rhode Lisi Ogon
3 Kacper Kędziorski Szubin
1 F - 1000 Donat Ziomek Bydgoszcz
2 Tymoteusz Błędowski Łochowo
3 Sławomir Sobiecki Bydgoszcz
1 Przedszkolaki Jakub Słowiński Przedszkole Słoneczko Szubin
2 Zuzanna Lech Bydgoszcz
3 Beniamin Kapeliński Bydgoszcz
1 Kobiety A Angelika Leśniak KSz Gambit Świecie
1 Kobiety B Ewa Karkowska Bydgoszcz
2 Marcelina Brelińska ŻTMS Baszta Żnin
3 Matylda Brelińska ŻTMS Baszta Żnin


Lista miejsc zawodników gminy Szubin w poszczególnych grupach
Miejsce Grupa Zawodnik Miejscowość
4 A - 2000 Piotr Szybowicz Szubin
9 A - 2000 Jerzy Białas Smolniki
10 A - 2000 Piotr Lech Szubin
12 A - 2000 Dariusz Wargulec Szubin
4 B - 1800 Zygmunt Majdan Szkocja
5 C - 1600 Szymon Kluska Szubin
3 E - 1200 Kacper Kędziorski Szubin
4 E - 1200 Maciej Sobczak Szubin
6 E - 1200 Bartosz Kluska Szubin
8 E - 1200 Maksymilian Moska Szubin
5 Kobiety B Aleksandra Moska Szubin
1 Przedszkolaki Jakub Słowiński Szubin
4 Przedszkolaki Antoni Słowiński Szubin


Turniej A

Turniej B
35. 5 IV 2017 - IV Turniej Szachowy w Przedszkolu Słoneczko Szubin
Przedszkole Słoneczko SzubinW szubińskim Przedszkolu Słoneczko odbył się IV Turniej Szachowy, będący częścią II Wiosennego Szachowego Grand Prix. W imprezie współorganizowanej przez klub UKS Szachowa Dwójka Szubin, rywalizowało 13 przedszkolaków. Tym razem zwyciężył Bartek Bejmowicz, który wyprzedził Antoniego Słowińskiego i Jakuba Słowińskiego. Najlepszą dziewczynką zawodów okazała się Vanessa Kasprzak.


34. 2 IV 2017 - Walne Sprawozdawcze Zebranie Delegatów KPZSzach
MDK 1 BydgoszczDelegatem UKS Szachowa Dwójka Szubin na Walne Sprawozdawcze Zebranie Delegatów KPZSzach był sekretarz KPZSzach Piotr Szybowicz33. 30 III 2017 - VII Turniej Szachowo - Warcabowy w Klubie Odnowa
XL Turniej Szachowy i LIV Turniej Warcabowy
Klub Odnowa BydgoszczPiotr Szybowicz - W VII Turnieju Szachowo - Warcabowym w Klubie Odnowa (XL Turniej Szachowy i LIV Turniej Warcabowy) startowało 33 uczestników (10, 9, 6, 8). Po raz pierwszy warcabiści grali dłużej niż szachiści, co oznacza stopniowe zwiększanie ich umiejętności. Turniej Warcabowy A zakończył się dopiero o 20.00. Szczegółowe wyniki przedstawiają się następująco: Turniej Warcabowy A (oddzielna klasyfikacja klas I-III SP, klas IV-VI SP, dziewczyn i pozostałych) - I miejsce Piotr Szybowicz (Szubin) 13/14, II miejsce Mateusz Weryho (Gimnazjum 49) 10, III miejsce Emilia Lepak (ZS Chemicznych) 10, IV miejsce Filip Gotowski (Unisław) 9, V miejsce Oskar Dudka (SP 28) 7, VI miejsce Szymon Osiński (SP 60) 6, VII miejsce Dawid Gotowski (Unisław) 5, VIII miejsce Ewa Gutkowska (SP 28) 5, IX miejsce Konrad Gruszczyński (SP 60) 4, X miejsce Kacper Gruszczyński (Gimnazjum 16) 1. Turniej Warcabowy A. Turniej Warcabowy B (oddzielna klasyfikacja dziewczynek i chłopców) - I miejsce Apolonia Rusowicz (SP 25) 10/12, II miejsce Franciszek Maciejewski (SP 60) 8, III miejsce Michał Wiśniewski (SP 60) 8, IV miejsce Jakub Bartczak (SP 60) 8, V miejsce Laura Biżek (SP 60) 8, VI miejsce Lena Rakowska (SP 60) 6, VII miejsce Jakub Kusch (SP 57) 6, VIII miejsce Wojciech Irlik (SP 60) 4, IX miejsce Maja Barcińska (SP 60) 2. Turniej Warcabowy B.

Turniej Szachowy A (oddzielna klasyfikacja 1600, 1800, 2000) - I miejsce Mariusz Darowicki (UKS OPP Toruń) 8,5/10, II miejsce Mateusz Budnik (UKS OPP Toruń) 7, III miejsce Przemysław Szmidt (KSz Gambit Świecie) 6,5, IV miejsce Piotr Doliński (PKS Wiatrak Bydgoszcz) 4, V miejsce Mateusz Kamiński (MKS EMDEK Bydgoszcz) 2, VI miejsce Gerard Balcerek (PKS Leśny Bydgoszcz) 2. Turniej Szachowy A. Turniej Szachowy B (oddzielna klasyfikacja 1000, 1200, 1400) - I miejsce Bartosz Przybylski (Łochowo) 6,5/7, II miejsce Henryk Marciniak (Bydgoszcz) 5, III miejsce Józef Noak (Bydgoszcz) 4,5, IV miejsce Janusz Przybylski (Bydgoszcz) 4, V miejsce Adam Kujawka (Bydgoszcz) 4, VI miejsce Tomasz Kamiński (Bydgoszcz) 3, VII miejsce Szymon Raźny (SP 28) 1, VIII miejsce Artur Raźny (Bydgoszcz) 0. Turniej Szachowy B.32. 26 III 2017 - Liga Zjazdowa KPZSzach
Nakielski Ośrodek Kultury

Pełna galeria zdjęć z turnieju - kliknij w zdjęciePiotr Szybowicz - Zakończyły się rozgrywki w szachowej III lidze sezonu 2016/2017 (Drużynowych Mistrzostwach Regionu Kujawsko - Pomorskiego Związku Szachowego). Organizacja zmagań ligowych w województwie opiera się na trzech poziomach: III lidze, IV lidze i V lidze (wyżej znajdują się ligi ogólnopolskie: ekstraklasa, I liga, II liga). Drużyna UKS Szachowej Dwójki Szubin plasowała się na podium w turnieju aż do ostatniej rundy. Niestety w IX rundzie zespół przegrał z BKS Chemik Bydgoszcz 2:3 i ostatecznie znalazł się na V pozycji (sezon 2014/2015 - V miejsce, sezon 2015/2016 - IV miejsce). Do podium zabrakło tylko 0,5 punktu...

Szubinianie wystąpili w składzie: I szachownica Piotr Szybowicz, II szachownica Dariusz Wargulec, III szachownica Paweł Kadukowski, IV szachownica Jerzy Białas, V szachownica Danuta Karwowska, szachownica rezerwowa Piotr Lech. II normę na I kategorię wypełnił Paweł Kadukowski. Najwyższe kategorie szachowe w gminie Szubin posiadają: I++ Piotr Szybowicz, I+ Leszek Kubiak, I Dariusz Wargulec, I Piotr Lech, I Jerzy Białas, I Paweł Kadukowski, I Gromosław Kroczka.


N K Nazwisko Imię R R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 P
1 I++ Piotr Szybowicz 1929 ½ 0 0 1 ½ 0 ½ 1 3,5
2 I Dariusz Wargulec 1935 1 0 1 1 1 ½ ½ 0 5
3 II Paweł Kadukowski 1780 1 0 1 1 ½ 0 0 ½ 1 5
4 I Jerzy Białas 1650 0 0 ½ ½ 0 1
5 II Danuta Karwowska 1257 + 1 1 + 0 + 0 0 0 2
6 I Piotr Lech 1761 1 ½ 1 1 ½ 0 4Miejsce Nazwa drużyny Ranking Duże punkty Punkty
1 WKSz 1938 Włocławek 1934 18,0 38,0
2 UKS OPP Toruń 1845 15,0 31,5
3 BKS Chemik Bydgoszcz 1489 12,0 24,0
4 KSz Gambit Świecie 1649 11,0 23,5
5 UKS Szachowa Dwójka Szubin 1769 10,0 23,5
6 ITS Rzemiosło - Pozkal Inowrocław 1786 9,0 22,0
7 SSz Pocztowiec Bydgoszcz 1579 7,0 18,0
8 UKS Fala Świekatowo 1418 4,0 14,5
9 MGLKS Grom Wieża Więcbork 1569 2,0 16,5
10 MLKS Wisła Nowe 1700 2,0 12,5


31. 23 III 2017 - Grand Prix Szubina - Turniej I
Szubiński Dom KulturyPiotr Szybowicz - 23 marca w Szubińskim Domu Kultury rozegrano pierwszy turniej Szachowego Grand Prix Szubina, w którym startowało 13 zawodników. Końcowe wyniki przedstawiają się następująco: I miejsce Jerzy Białas, II miejsce Amadeusz Leszczyński, III-IV miejsce Joachim Markowski, III-IV miejsce Kacper Janik, V-VI miejsce Ada Markowska, V-VI miejsce Kacper Kędziorski, VII miejsce Maciej Sobczak, VIII miejsce Bartosz Brzykcy, IX miejsce Mateusz Miłkowski, X miejsce Michał Łasecki, XI miejsce Mikołaj Piwecki, XII miejsce Karol Biernacki, XIII miejsce Filip Biernacki.30. 19 III 2017 - V Mistrzostwa Województwa w Warcabach Stupolowych
MDK 1 BydgoszczPiotr Szybowicz - W niedzielę w bydgoskim MDK 1 odbyły się mistrzostwa województwa w warcabach stupolowych. W zawodach startowało 6 uczestników z szubińskiego I LO im. Stanisława Wyspiańskiego i Przedszkola Słoneczko. Miejsca uczniów I LO - I miejsce Katarzyna Modrzyńska (juniorki do lat 19), III miejsce Dominik Iwiński (juniorzy do lat 19). Miejsca dzieci z Przedszkola Słoneczko – I miejsce Artur Guziński (chłopcy do lat 7), II miejsce Jakub Słowiński (chłopcy do lat 7), I miejsce Amelia Kamińska (dziewczynki do lat 6), III miejsce Vanessa Kasprzak (dziewczynki do lat 7).Pełna galeria zdjęć z turnieju - kliknij w zdjęcia
29.
19 III 2017 - Mistrzostwa Województwa Juniorów
w Szachach Szybkich - SadkiW grupie juniorów do lat 10 wystąpił Kacper Kędziorski, który zajął XVI miejsce. Wyniki C10.

Relacja Jarosława Wiśniewskiego - W niedzielę
19 marca 2017 r. sala widowiskowo-konferencyjna Gminnego Ośrodka Kultury w Sadkach, opanowana została przez młodych szachistów województwa kujawsko-pomorskiego. Ktoś zapyta – dlaczego? Ano dlatego, że po raz trzeci z rzędu rozgrywano tutaj Mistrzostwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Szachach Szybkich. Droga krajowa do tej malowniczej miejscowości, oznaczona numerem „10” nie jest krętą i zawiłą, toteż na ulicę Strażacką 11 zjechało  74 zawodników z licznych miejscowości (m. in. Bydgoszcz, Toruń, Żnin, Świecie, Szubin, Nakło nad Notecią, Łochowo, Żołędowo, Mrocza i inne).

Podobnie jak w ubiegłych latach, czas na partię dla zawodnika wynosił 10 minut plus 5 sekund za wykonane posunięcie, co razem dawało mniej więcej tyle czasu na jej rozegrane, ile dają reklam na Polsacie w przerwach oglądanego filmu. Rund do rozegrania najczęściej było 9, oprócz grupy juniorek do lat 18, które rozegrały 7 rund. Piękne puchary i medale błyszczały dla grup do lat 10, 14 oraz 18 dla każdej z płci. Najwięcej zawodników grało w męskich kategoriach do lat 10 (20 graczy) i 14 (27 młodych szachistów). Liczebność pozostałych grup nie przekraczała średniej krajowej, ilości pacjentów lekarza ortopedy, obsługiwanych w ramach NFZ. Różnica taka, że w tych kolejkach do lekarza dzieją się dantejskie sceny, a w Sadkach było bardzo sielsko i rodzinnie.

Organizatorzy z panią dyrektor GOK Iwoną Biniak, przygotowali jak zwykle bar kawowo – herbaciany oraz słodki poczęstunek. Wyremontowana i wyposażona w projektor i duży ekran sala widowiskowa Gminnego Ośrodka Kultury w Sadkach, jeszcze bardziej wypełnia znaczenie określenia „jak do gry w szachy - to za…..”… i tutaj wyjaśniam „zarąbista”. Roli sędziego głównego ponownie podjął się Prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego – Jarosław Wiśniewski, wspierany tym razem przez wice prezesa KPZSzach – Karola Jarocha. Nie mógłbym usnąć przez tydzień lub dwa, targany wyrzutami sumienia, gdybym nie wspomniał o dużej pomocy, jaka szła od kolejnego wiceprezesa KPZSzach – Andrzeja Leśniaka oraz pracowników GOK Sadki.

O samych zmaganiach mógłbym pisać na kilku płaszczyznach. Jedną z nich określiłbym, jako pochód faworytów (w Tolkienowskiej opowieści odbył się „marsz Entów”) – ponieważ czołowi wojewódzcy zawodnicy, najczęściej wygrywali swoje partie. Tutaj, swoje scenariusze wiernie odtwarzali chociażby Szymon Podlewski (MKS EMDEK Bydgoszcz) w grupie do lat 10 oraz Stanisław Paprocki (CHEMIK Bydgoszcz) do lat 14, Matylda i Marcelina Brelińskie ze Żnina, jak też kilku innych.  Z kolei w kilkunastu innych przypadkach – znani już w województwie Gladiatorzy szachowych aren – notowali częściej upadki niż wzloty. Tym samym w jasnych murach sadkowskiego GOK-u, pojawiło się kilka „czarnych koni” i to bynajmniej nie ze Stadniny w Janowie.

W grupach do lat 18 triumfowali, raczej dość niespodzianie, ale jak najbardziej zasłużenie Angelika Leśniak z GAMBIT’u Świecie oraz Kacper Dobosz z UKS MDK Nr 1 Bydgoszcz. W ich grupach grali przecież byli mistrzowie województwa. Niemal „Mustangiem z Dzikiej Doliny” okazał się Dawid Chałas (również UKS MDK Nr 1 Bydgoszcz), który wyprzedził nieco bardziej utytułowanego klubowego kolegę Gracjana Kozakiewicza (więc słynnego gestu nie uraczyliśmy). Wracając do pań w najstarszej z grup dodam, że do końca o tytuł walczyła Martyna Retman z PKS WIATRAKA Bydgoszcz, pokonując kilka wyżej rankingowanych koleżanek.

W najmłodszej grupie męskiej dzielił i rządził wspomniany wcześniej Szymon Podlewski z MKS EMDEK Bydgoszcz, który stracił tylko pół punktu w całym turnieju. Wyprzedził on kolegę klubowego Marcela Kutowskiego, który w tych zawodach grał nadspodziewanie dobrze. Podium uzupełnił Franciszek Paprocki (CHEMIK Bydgoszcz), grający z kontuzjowaną ręką, ale głowa – pracowała jak należy. Nie trzeba być Jackiem Gmochem, aby trafnie ocenić – kto tutaj systematycznie pracuje z szachami, a kto szachy widuje przy okazji szukania tableta na półce.

U dziewcząt prym wiodły siostry Brelińskie ze Żnina, którym życie starały się uprzykrzać Kornelia Sivickis z UKS OPP Toruń, Ewelina Kot (GAMBIT Świecie) czy  Agnieszka Retz z Kowalewa Pomorskiego. Kotłowało się też, jak na meczu Barcelona – PSG w grupie juniorów do lat 14, a w szczególności o miejsca 2-7, gdzie zawodników dzieliło ostatecznie 0,5 pkt. Z tej walki, ostatecznie obronną ręką wyszedł Olaf Bartoszewski-Reiski z … Korony Gdańsk (były mistrz w tej kategorii). Z zawodników miejsc 3-7, posiadający dorobek 6 pkt. podium uchował Paweł Brzozowski z UKS MDK Nr 5 Bydgoszcz. O tych, którym „nie poszło” już może nie będę pisał, aby nie psuć im i tak już nienajlepszych nastrojów. Tutaj przytoczę tylko takie dobre chińskie przysłowie „starym i nowym” mistrzom, o którym warto pamiętać: „Kiedy idziesz w górę, często się kłaniaj – możesz wracać tą samą drogą”. Sami widzicie, że pycha nie jest wskazana, a skromność i rozsądek – zawsze są w cenie.

Niedzielne zawody w Sadkach możemy śmiało określić, jako bardzo udane. Doskonale wyposażona i przestronna sala, wyśmienicie wypełniała wymogi areny szachowych zmagań. Gościnność sadkowskich organizatorów po raz kolejny nie zawiodła, więc gdy w poniedziałek padnie pytanie „gdzie byłeś w niedzielę” odpowiedź może być tylko jedna „u rodziny w Sadkach”. Organizatorzy zapewnili też okazałą pulę nagród, który wystarczyło dla wszystkich 74 zawodników. Dodam też, że najmłodszym uczestnikiem turnieju okazał się aktualny wicemistrz przedszkolaków Jakub Gręda z Sadek (rok urodzenia 2011), który otrzymał okazjonalny puchar i nagrodę specjalną. Fundatorami nagród  był Gminny Ośrodek Kultury w Sadkach oraz Kujawsko-Pomorski Związek Szachowy. I teraz pytanie godne teleturnieju Milionerzy: „przyjedziecie do Sadek w przyszłym roku”? Może koło ratunkowe?

Na koniec chciałbym ogromnie podziękować wszystkim którzy chociaż w jakimkolwiek stopniu dołożyli swą pomoc w organizację i przeprowadzenie tych wspaniałych zawodów.28. Podsumowanie Warcabowego Grand Prix Przedszkola Słoneczko Szubin

Pełna galeria zdjęć z turnieju - kliknij w zdjęciePiotr Szybowicz - Szubińskie Przedszkole Słoneczko to pierwsza placówka w gminie, w której prowadzone są zajęcia w zakresie sportów umysłowych (szachy, warcaby klasyczne, warcaby stupolowe). Celem propagowania sportów umysłowych jest zwiększenie umiejętności matematycznych polskich uczniów w zakresie logiki, orientacji przestrzennej, myślenia analitycznego, rozwiązywania problemów oraz kształtowanie ważnych cech osobowości, jak odpowiedzialność, koncentracja, intuicja.

W ramach Warcabowego Grand Prix rozegrano dwa turnieje. W kategorii chłopców zwyciężył Artur Guziński przed Jakubem Słowińskim i Wojciechem Kłosowskim, a w kategorii dziewczynek tryumfowała Anna Połczyńska przed Amelią Kamińską i Vanessą Kasprzak. Szczegółowe wyniki poszczególnych zawodów: 1 marca 2017 - chłopcy -  I miejsce Artur Guziński, II miejsce Jakub Słowiński, III miejsce Wojciech Kłosowski, dziewczynki - I miejsce Aleksandra Rogosz, II miejsce Anna Połczyńska, III miejsce Amelia Kamińska, 17 marca 2017 - chłopcy - I miejsce Artur Guziński, II miejsce Igor Szczepaniak, III miejsce Jakub Słowiński, dziewczynki - I miejsce Vanessa Kacprzak, II miejsce Anna Połczyńska, III miejsce Amelia Kamińska.
27. 17 III 2017 - III Turniej Warcabowy w Przedszkolu Słoneczko Szubin
Przedszkole Słoneczko Szubin26. 12 III 2017 - DMR KPZSzach III Liga - VIII runda
WłocławekPiotr Szybowicz - Występujący w rozgrykach III ligi KPZSzach zespół UKS Szachowa Dwójka Szubin (Piotr Szybowicz, Dariusz Wargulec, Paweł Kadukowski, Piotr Lech, Danuta Karwowska) przegrał na wyjeździe z liderem tabeli - drużyną WKSz 1938 Włocławek 1,5:3,5, ale zachował miejsce na podium. W ostatniej IX rundzie szubinianie będą walczyli o medal z ekipą BKS Chemik Bydgoszcz. Mecz odbędzie się 26 marca w Nakielskim Ośrodku Kultury. Miejsca poszczególnych drużyn przedstawiają się następująco: I miejsce WKSz 1938 Włocławek 16/16, II miejsce UKS OPP Toruń 13, III miejsce UKS Szachowa Dwójka Szubin 10, IV miejsce BKS Chemik Bydgoszcz 10, V miejsce KSz Gambit Świecie 9, VI miejsce ITS Rzemiosło - Pozkal Inowrocław 7, VII miejsce SSz Pocztowiec Bydgoszcz 7, VIII miejsce UKS Fala Świekatowo 4, IX miejsce MGLKS Grom Więcbork 2, X miejsce MLKS Wisła Nowe 2. W IV lidze LUKS Feniks Mrocza zajmuje po X rundach X miejsce.25. 12 III 2017 - IV Ogólnopolski Turniej Pamięci Żołnierzy Wyklętych
GnieznoW turnieju startowało 4 zawodników gminy Szubin. 91 miejsce Gromosław Kroczka 5/9, 116 miejsce Zygmunt Majdan 5/9, 202 miejsce Krzysztof Kroczka 4/9, 252 miejsce Jagoda Kroczka 3/9. Szczegółowe wyniki turnieju.24. Szachy w Szubińskim Domu Kultury
9 III 2017

Galeria zdjęć23. Wyniki Szachowego Grand Prix Przedszkola Słoneczko Szubin
Turnieje II-IIIPiotr Szybowicz - W szubińskim Przedszkolu Słoneczko odbyło się Szachowe Grand Prix złożone z dwóch czterorundowych turniejów rozegranych przy wykorzystaniu systemu szwajcarskiego. Impreza została zorganizowana przy wsparciu klubu UKS Szachowa Dwójka Szubin. Łącznie w zawodach zagrało 15 przedszkolaków.

Szubińskie Przedszkole Słoneczko to pierwsza placówka w gminie, w której prowadzone są zajęcia w zakresie sportów umysłowych (szachy, warcaby klasyczne, warcaby stupolowe). Celem propagowania sportów umysłowych jest zwiększenie umiejętności matematycznych polskich uczniów w zakresie logiki, orientacji przestrzennej, myślenia analitycznego, rozwiązywania problemów oraz kształtowanie ważnych cech osobowości, jak odpowiedzialność, koncentracja, intuicja.

Klasyfikacja końcowa chłopców - I miejsce Artur Guziński, II miejsce Robert Bauza, III miejsce Bartek Bejmowicz. Klasyfikacja końcowa dziewczynek - I miejsce Aleksandra Rogosz, II miejsce Anna Połczyńska, III miejsce Vanessa Kasprzak.

Szczegółowe wyniki poszczególnych turniejów: 8 III 2017 (13 uczestników) - chłopcy - I miejsce Artur Guziński, II miejsce Bartek Bejmowicz, III miejsce Jakub Słowiński, dziewczynki - I miejsce Aleksandra Rogosz, II miejsce Anna Połczyńska, III miejsce Vanessa Kasprzak, 22 II 2017 (12 uczestników) - chłopcy - I miejsce Artur Guziński, II miejsce Robert Bauza, III miejsce Wojciech Kłosowski, dziewczynki - I miejsce Aleksandra Rogosz, II miejsce Amelia Kamińska, III miejsce Vanessa Kasprzak.
22. 8 III 2017 - III Turniej Szachowy w Przedszkolu Słoneczko Szubin
Przedszkole Słoneczko Szubin


21. 5 III 2017 - XLV Turniej Szachowy "Zima"
Szubiński Dom Kultury

Galeria zdjęć z turniejuPiotr Szybowicz - 5 marca w Szubińskim Domu Kultury rozegrano tradycyjne zawody z cyklu "Cztery Pory Roku" - XLV Turniej Szachowy "Zima". W mieście Sędziwoja Pałuki zagrali szachiści z następujących klubów i ośrodków: UKS Szachowa Dwójka Szubin, UKS OPP Toruń, BKS Chemik Bydgoszcz, UKS MDK 1 Hetman Bydgoszcz, MKS EMDEK Bydgoszcz, ŻTMS Baszta Żnin, LUKS Feniks Mrocza, Bydgoszcz, Szubin, Żnin, Barcin, Tur, Kowalewo, Szkocja, Miastowice, Łochowo, Smolniki. Imprezę prowadzili: Piotr Szybowicz, Piotr Lech i Danuta Karwowska. Grano przy wykorzystaniu systemu szwajcarskiego na dystansie 7 z czasem 15 minut na zawodnika.

Lista medalistów w poszczególnych turniejach: Turniej A (8 uczestników) - I miejsce Wojciech Florek (BKS Chemik Bydgoszcz), II miejsce Piotr Szybowicz (UKS Szachowa Dwójka Szubin) - niezły wynik z uwagi na nieprzespaną noc i poznawanie Żab w Warszawie, III miejsce Przemysław Szmidt (UKS OPP Toruń), Turniej B (29 uczestników) - I miejsce Alan Jagodziński (Miastowice - SP Palmierowo), II miejsce Matylda Brelińska (ŻTMS Baszta Żnin), III miejsce Olaf Jagodziński (Miastowice - SP Palmierowo).

Szczegółowa klasyfikacja: Grupa A - 2000 - I miejsce Piotr Szybowicz (UKS Szachowa Dwójka Szubin), II miejsce Przemysław Szmidt (UKS OPP Toruń), III miejsce Jerzy Białas (UKS Szachowa Dwójka Szubin), Grupa B - 1800 - I miejsce Wojciech Florek (BKS Chemik Bydgoszcz), II miejsce Mateusz Kamiński (MKS EMDEK Bydgoszcz), III miejsce Zygmunt Majdan (ŻTMS Baszta Żnin - Szkocja), Grupa C - 1600 - I miejsce Jakub Tański (ŻTMS Baszta Żnin - Barcin), Grupa D - 1400 - I miejsce Alan Jagodziński (Miastowice - SP Palmierowo), II miejsce Matylda Brelińska (ŻTMS Baszta Żnin), III miejsce Olaf Jagodziński (Miastowice - SP Palmierowo), Grupa E - 1200-1250 - I miejsce Aleksandra Moska (UKS MDK 1 Hetman Bydgoszcz - Szubin), II miejsce Bartosz Król (LUKS Feniks Mrocza), III miejsce Tomasz Kamiński (Bydgoszcz), Grupa F - 1000-1100 - I miejsce Janusz Przybylski (Łochowo), II miejsce Maciej Sobczak (Szubin), III miejsce Marta Flatow (MKS EMDEK Bydgoszcz), Grupa przedszkolaków - I miejsce Jakub Słowiński (Przedszkole Słoneczko Szubin), II miejsce Artur Guziński (Przedszkole Słoneczko Szubin), III miejsce Dawid Bartkowiak (Przedszkole Słoneczko Szubin). Szczegółowe wyniki turnieju A. Szczegółowe wyniki turnieju B.

Miejsca 17 zawodników gminy Szubin - Grupa A - I miejsce Piotr Szybowicz, III miejsce Jerzy Białas, IV miejsce Piotr Lech, Grupa B - III miejsce Zygmunt Majdan, Grupa D - VIII miejsce Stanisław Moska, IX miejsce Mateusz Miłkowski, Grupa E - I miejsce Aleksandra Moska, IV miejsce Kacper Kędziorski, VII miejsce Mikołaj Piwecki, IX miejsce Maksymilian Moska, X miejsce Kacper Janik, Grupa F - II miejsce Maciej Sobczak, IV miejsce Daniel Sobczak, VII miejsce Jakub Słowiński, VIII miejsce Artur Guziński, IX miejsce Dawid Bartkowiak, X miejsce  Bartłomiej Kalmuk.20. 1 III 2017 - II Turniej Warcabowy w Przedszkolu Słoneczko Szubin
Przedszkole Słoneczko Szubin

19. 26 II 2017 - DMR KPZSzach - III Liga - VII runda
ToruńDrużyna UKS Szachowa Dwójka Szubin przegrała na wyjeździe mecz III ligi szachowej w stosunku 3,5:1,5. Przeciwnikiem szubinian był zespół UKS OPP Toruń. Po VII rundach szachiści zajmują IV miejsce w tabeli.18. 22 II 2017 - II Turniej Szachowy w Przedszkolu Słoneczko Szubin
Przedszkole Słoneczko Szubin


17. 8, 10 II 2017 - I Turniej Warcabowy w Przedszkolu Słoneczko Szubin
I Turniej Szachowy w Przedszkolu Słoneczko Szubin
Przedszkole Słoneczko SzubinPiotr Szybowicz - 8 lutego 2017 rozegrano I Turniej Warcabów Stupolowych w Przedszkolu Słoneczko Szubin. I miejsce Artur Guziński 3/3, II miejsce Robert Bauza 2, III miejsce Antoni Słowiński 1, III miejsce Aleksandra Rogoż 0. 10 II 2017 odbył się I Turniej Szachowy w Przedszkolu Słoneczko Szubin. I miejsce Artur Guziński 4/4, II miejsce Antoni Słowiński 3, III miejsce Robert Bauza 2, IV miejsce Dawid Bartkowiak 1, V miejsce Aleksandra Rogoż 0. Niska frekwencja na dwóch pierwszych zawodach wynikała z chorób dzieci w okresie zimowym.16. 19 II 2017 - IX FIDE OPEN LO Szubin
Mistrzostwa Województwa w Szachach Błyskawicznych
Turniej Powstania Wielkopolskiego o Puchar Zdobywców
Pociągu Pancernego "Danuta" - LO Szubin15. 16 II 2017 - Turniej Szachowo - Warcabowy w ZS 26
XXXIX Turniej Szachowy i LIII Turniej Warcabowy
ZS 26 Bydgoszcz
Piotr Szybowicz - W turnieju warcabów stupolowych A wygrał po raz kolejny Mateusz Weryho, który tryumfował we wszystkich pojedynkach. W turnieju warcabów stupolowych B na podium znalazły się dwie dziewczynki. Zwyciężyła z kompletem punktów Laura Biżek, a III miejsce zajęła Lena Rakowska. Znawcy tematu wiedzą, że w sportach umysłowych panują panowie, dlatego wyniki dziewcząt należy uznać za bardzo miłą niespodziankę. Co ciekawe na 18 zawodników w tej grupie aż 10 należy do klasy I c SP 60 !!! Podany fakt należy uznać za swoisty rekord i czyni klasę I c szkolnym liderem ze względu na wyniki i frekwencję na turniejach. W zawodach uczestniczyło 39 graczy. Prowadzono jak zawsze klasyfikację w następujących grupach: turniej warcabowy A - klasy II-III, klasy IV-VI, gimnazjum i starsi, dziewczyny, turniej warcabowy B - chłopcy i dziewczynki, turniej szachowy - seniorzy i juniorzy.

Wyniki turnieju warcabów stupolowych A - I miejsce Mateusz Weryho (Gimnazjum 49) 14/14, II miejsce Piotr Szybowicz (Szubin) 11, III miejsce Filip Gotowski (Unisław) 10, IV miejsce Igor Jankowski (Gimnazjum 38) 9, V miejsce Ewa Gutkowska (SP 28) 8, VI miejsce Oskar Dudka (SP 28) 7, VII miejsce Krzesimir Białczyk (SP 28) 7, VIII miejsce Dawid Gotowski (Unisław) 6, IX miejsce Gabriela Białczyk (SP 28) 6, X miejsce Miłosz Wolf (SP 60) 6, XI miejsce Kacper Gruszczyński (Gimnazjum 16) 5, XII miejsce Michał Kozłowski (SP 60) 5, XIII miejsce Konrad Gruszczyński (SP 60) 4.

Wyniki turnieju warcabów stupolowych B - I miejsce Laura Biżek (SP 60) 10/10, II miejsce Maciej Szczęśniak (SP 60) 8, III miejsce Lena Rakowska (SP 60) 8, IV miejsce Piotr Pomykajczyk (SP 60) 7, V miejsce Jakub Bartczak (SP 60) 6, VI miejsce Seweryn Ledzion (SP 28) 6, VII miejsce Małgorzata Mikucka (SP 60) 6, VIII miejsce Bogusz Górzyński (SP 60) 6, IX miejsce Franciszek Maciejewski (SP 60) 5, X miejsce Emilia Skonieczna (SP 60) 5, XI miejsce Jakub Kusch (SP 57) 4, XII miejsce Oskar Kruczkowski (SP 60) 4, XIII miejsce  Lena Popowska (SP 60) 4, XIV miejsce Michał Wiśniewski (SP 60) 3, XV miejsce Wojciech Irlik (SP 60) 3, XVI miejsce Jakub Sitnik (SP 60) 2, XVII miejsce Maja Barcińska (SP 60) 2, XVIII miejsce Adrian Surdyk (SP 60) 1.

Wyniki turnieju szachowego - I miejsce Artur Raźny (Bydgoszcz) 4,5/6, II miejsce Tomasz Kamiński (Bydgoszcz) 4,5, III miejsce Szymon Raźny (SP 28) 4, IV miejsce Patryk Adamczewski (SP 60) 4, V miejsce Piotr Skrojek (SP 60) 3, VI miejsce Sebastian Banach (SP 60) 2,5, VII miejsce Nicolas Kościukiewicz (SP 60) 1,5, VIII miejsce Bartek Lewandowski (SP 60) 0

14. 16 II 2017 - Drużynowe Mistrzostwa Województwa
Szkół Ponadgimnazjalnych - ToruńW drużynie II LO Bydgoszcz (VII miejsce - 8 punktów) wystąpili -  II szachownica Joachim Markowski 3/6, IV szachownica Paula Oszczak 2/6. W drużynie Technikum Elektronicznego Bydgoszcz (VIII miejsce - 8 punktów) zagrał na III szachownicy Mateusz Miłkowski 3/6. Na podium znalazły się następujące zespoły: I miejsce Liceum Akademickie Toruń 11, II miejsce IV LO Toruń 10, ZS Ogólnokształcących 1 Chełmno 10. Szczegółowe wyniki turnieju.13. 12 II 2017
- DMR KPZSzach III Liga Szachowa
VI runda - Szubiński Dom KulturyPiotr Szybowicz - Szachiści UKS Szachowa Dwójka Szubin zajmują  II miejsce w rozgrywkach III ligi KPZSzach. W VI rundzie szubinianie (Piotr Szybowicz, Dariusz Wargulec, Paweł Kadukowski, Piotr Lech, Danuta Karwowska) wygrali z zespołem MLKS Wisła Nowe 3:2. Mecz odbył się w Szubińskim Domu Kultury. Miejsca poszczególnych drużyn przedstawiają się następująco: I miejsce WKSz 1938 Włocławek 12, II miejsce UKS Szachowa Dwójka Szubin 10, III miejsce UKS OPP Toruń 9, IV miejsce BKS Chemik Bydgoszcz 8, V miejsce KSz Gambit Świecie 7, VI miejsce ITS Rzemiosło - Pozkal Inowrocław 4, VII miejsce SSz Pocztowiec Bydgoszcz 4, VIII miejsce MGLKS Grom Wieża Więcbork 2, IX miejsce UKS Fala Świekatowo 2, X miejsce MLKS Wisła Nowe 2. W IV lidze LUKS Feniks Mrocza zajmuje po VIII rundach VIII miejsce. Niestety w trzech ostatnich rundach ligi szubinianie zmierzą się z ekipami zajmującymi obecnie miejsca I, III i IV.12. 8 II 2017 - Zebranie Zarządu KPZSzach - Występ11. 6 II 2017 - Mistrzostwa Szkół Gminy Szubin - LO Szubin
XII Szachowe Mistrzostwa Szkół Gminy Szubin
II Warcabowe Mistrzostwa Szkół Gminy Szubin

Galeria zdjęć z turniejuPiotr Szybowicz - Szubin 24, ITV Szubin, Gmina Szubin, LO Szubin, Szachy w MDK 1, Warcaby w MDK 1 i ZS 26, Chessarbiter - 6 lutego w szubińskim I LO im. Stanisława Wyspiańskiego odbyły się XII Szachowe Mistrzostwa Szkół Gminy Szubin oraz II Warcabowe Mistrzostwa Szkół Gminy Szubin. W zawodach uczestniczyło 29 graczy (16 warcabistów i 13 szachistów), którzy klasyfikowani byli w następujących grupach: przedszkole, klasy I-III, klasy IV-VI, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalne. Startowali przedstawiciele następujacych placówek (9): I LO Szubin, ZS Elektronicznych Bydgoszcz (mieszkańcy gminy), Gimnazjum 2 Szubin, Gimnazjum Klasyczne Bydgoszcz (mieszkanka gminy), SP 2 Szubin, SP 1 Szubin, SP Rynarzewo, SP Królikowo, Przedszkole Słoneczko Szubin. Grano na dystansie 6-7 rund (7 szachiści, 6 warcabiści) przy wykorzystaniu systemu szwajcarskiego. Zawody zorganizowało szubińskie LO, UKS Szachowa Dwójka Szubin, a całość koordynowali Lidia Leciejewska, Jerzy Białas i Piotr Szybowicz.

W ogólnej klasyfikacji turnieju warcabowego na podium znaleźli się: Katarzyna Modrzyńska (I LO Szubin), Krzysztof Lubawy (SP 2 Szubin) i Katarzyna Król (SP Rynarzewo). W turnieju szachowym tryumfowali: Stanisław Moska (Gimnazjum 2 Szubin), Aleksandra Moska (Gimnazjum Klasyczne Bydgoszcz) i Mateusz Miłkowski (ZS Elektronicznych Bydgoszcz).

Szczegółowe rezultaty w poszczególnych grupach przedstawiają się następująco. Warcaby - grupa szkoły ponadgimnazjalne - I miejsce Katarzyna Modrzyńska (I LO Szubin), II miejsce Izabela Piwowarska (I LO Szubin), grupa klasy IV-VI SP - I miejsce Krzysztof Lubawy (SP 2 Szubin), II miejsce Katarzyna Król (SP Rynarzewo), grupa klasy I-III - I miejsce Mikołaj Baczyński (SP 1 Szubin), II miejsce Miłosz Baczyński (SP 1 Szubin), grupa przedszkole - chłopcy - I miejsce Jakub Słowiński (Przedszkole Słoneczko Szubin), II miejsce Artur Guziński
(Przedszkole Słoneczko Szubin), III miejsce Robert Bauza (Przedszkole Słoneczko Szubin), dziewczynki - I miejsce Aleksandra Rogosz (Przedszkole Słoneczko Szubin), II miejsce Anna Połczyńska (Przedszkole Słoneczko Szubin), III miejsce Vanessa Kasprzak (Przedszkole Słoneczko Szubin).

Szachy - grupa szkoły ponadgimnazjalne - I miejsce Mateusz Miłkowski (ZS Elektronicznych Bydgoszcz), II miejsce Amadeusz Leszczyński (I LO Szubin), III miejsce Adam Wencka (I LO Szubin), grupa gimnazjum - I miejsce Stanisław Moska (Gimnazjum 2 Szubin), II miejsce Aleksandra Moska (Gimnazjum Klasyczne Bydgoszcz), III miejsce Daniel Sobczak (Gimnazjum 2 Szubin), grupa klasy IV-VI SP - I miejsce Michał Łasecki (SP Rynarzewo), II miejsce Maksymilian Moska (SP 2 Szubin), III miejsce Oliwier Sęga (SP Królikowo), grupa klasy I-III SP - I miejsce Sebastian Król (SP Rynarzewo), II miejsce Maciej Sobczak (SP 2 Szubin), III miejsce Kamil Sęga (SP Królikowo).

Dodatkowo prowadzono klasyfikację drużynową (suma 3 najlepszych wyników punktowych). Turniej warcabowy - I miejsce Przedszkole Słoneczko Szubin 9,5, II miejsce LO Szubin 9, III miejsce SP 1 Szubin 7 (jedynie Przedszkole Słoneczko Szubin wystapiło w pełnym składzie osobowym). Turniej szachowy - I miejsce Gimnazjum 2 Szubin 10,5, II miejsce LO Szubin 8, III miejsce SP Rynarzewo 7, IV miejsce SP 2 Szubin 6, V miejsce SP Królikowo 5.

Wyniki turniejów zostały przedstawione w poniższych tabelach.
Szczegółowe wyniki turnieju warcabowego. Szczegółowe wyniki turnieju szachowego.M Grupa M Zawodnik Szkoła P
1 LO 1 Katarzyna Modrzyńska I LO Szubin 6.0
2 IV-VI 1 Krzysztof Lubawy SP 2 Szubin 5.0
3 IV-VI 2 Katarzyna Król SP Rynarzewo 3.5
4 I-III 1 Mikołaj Baczyński SP 1 Szubin 3.5
5 Przedszkole 1 Jakub Słowiński Przedszkole Słoneczko Szubin 3.5
6 Przedszkole 2 Artur Guziński Przedszkole Słoneczko Szubin 3.5
7 I-III 2 Miłosz Baczyński SP 1 Szubin 3.5
8 LO 2 Izabela Piwowarska I LO Szubin 3.0
9 Przedszkole 3 Robert Bauza Przedszkole Słoneczko Szubin 2.5
10 Przedszkole 1 Aleksandra Rogosz Przedszkole Słoneczko Szubin 2.5
11 Przedszkole 2 Anna Połczyńska Przedszkole Słoneczko Szubin 2.5
12 Przedszkole 4 Antoni Słowiński Przedszkole Słoneczko Szubin 2.5
13 Przedszkole 3 Vanessa Kasprzak Przedszkole Słoneczko Szubin 2.0
14 Przedszkole 5 Robert Drążczyk Przedszkole Słoneczko Szubin 2.0
15 Przedszkole 6 Dawid Bartkowiak Przedszkole Słoneczko Szubin 1.5
16 Przedszkole 7 Franciszek Połczyński Przedszkole Słoneczko Szubin 1.0M Grupa M Zawodnik Szkoła P
1 Gim 1 Stanisław Moska Gimnazjum 2 Szubin 6.5
2 Gim 2 Aleksandra Moska Gimnazjum Klasyczne Bydgoszcz 6.0
3 LO 1 Mateusz Miłkowski ZS Elektronicznych Bydgoszcz 4.0
4 Gim 3 Daniel Sobczak Gimnazjum 2 Szubin 4.0
5 LO 2 Amadeusz Leszczyński LO Szubin 4.0
6 LO 3 Adam Wencka LO Szubin 4.0
7 I-III 1 Sebastian Król SP Rynarzewo 3.5
8 IV-VI 1 Michał Łasecki SP Rynarzewo 3.5
9 I-III 2 Maciej Sobczak SP 2 Szubin 3.0
10 I-III 3 Kamil Sęga SP Królikowo 3.0
11 IV-VI 2 Maksymilian Moska SP 2 Szubin 3.0
12 IV-VI 3 Oliwier Sęga SP Królikowo 2.0
13 LO 4 Sebastian Świątek ZS Elektronicznych Bydgoszcz 1.510. 6-11 II 2017 - 70 Mistrzostwa Województwa - Nakło

Galeria zdjęć z turnieju9. 28 I 2017 - Mistrzostwa Powiatu Tucholskiego i Gminy Gostycyn
Gostycyn

Galeria zdjęć z turnieju


Piotr Szybowicz - W mistrzostwach wystąpił Piotr Szybowicz, który z dorobkiem 7/9 zajął II miejsce, ulegając tryumfatorowi połówką punktu Bucholza. I miejsce K+ Marek Olszewski (BKS Chemik Bydgoszcz) 7/9, II miejsce I++ Piotr Szybowicz (UKS Szachowa Dwójka Szubin) 7, III miejsce IM Krzysztof Żołnierowicz (KSz Gambit Świecie) 6,5, IV miejsce I+ Aleksander Kiełbratowski (OSiR Tuchola) 6,5, V miejsce I++ Przemysław Szmidt (KSz Gambit Świecie) 6. Szczegółowe wyniki turnieju.


8. Zapowiedzi turniejowe
Szachowe i Warcabowe Mistrzostwa Szkół Gminy Szubin
W poniedziałek 6 lutego 2017 w szubińskim LO im. Stanisława Wyspiańskiego odbędą się Mistrzostwa Szkół Gminy Szubin (XII Szachowe Mistrzostwa Szkół Gminy Szubin i II Warcabowe Mistrzostwa Szkół Gminy Szubin). Turniej rozpocznie się o godzinie 9.30. Puchary i medale zostaną wręczone tryumfatorom w następujących grupach: klasy I-III SP, klasy IV-VI SP, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalne. Prowadzona będzie także klasyfikacja drużynowa (suma zdobytych punktów trzech najlepszych zawodników zespołu z danej szkoły). Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów.7. Zapowiedzi turniejowe
Mistrzostwa Województwa6. 23 I 2017 - VI Turniej Szachowo - Warcabowy w Klubie Odnowa
XXXVIII Turniej Szachowy i LI Turniej Warcabowy
Klub Odnowa Bydgoszcz

Szubin 24

Galeria zdjęć z turniejuRelacja Piotr Szybowicz - Szubin 24, ITV Szubin - W bydgoskim Klubie Odnowa odbył się VI Turniej Szachowo - Warcabowy z udziałem zawodników z powiatu nakielskiego. I miejsce w turnieju warcabów stupolowych zajął Artur Guziński z szubińskiego Przedszkola Słoneczko (grupa dzieci), który wygrał wszystkie 5 partii. W grupie A II miejsce zdobył Piotr Szybowicz z Szubina. W turnieju szachowym A I miejsce w grupie 1800 wywalczył Tomasz Radziejewski (LUKS FENIKS Mrocza), a Krystian Janik (NOK Nakło) uplasował się na IV pozycji.

Zapraszamy wszystkich uczniów na mistrzostwa szkół gminy Szubin (XII szachowe mistrzostwa szkół gminy Szubin i II warcabowe mistrzostwa szkół gminy Szubin), które odbędą się w szubińskim LO im. Stanisława Wyspiańskiego w dniu 6 lutego o godzinie 9.30.

Relacja www.zs26.pl/warcabowa, KPZSzach - W poniedziałek 23 stycznia w bydgoskim Klubie Odnowa odbył się VI Turniej Szachowo - Warcabowy (XXXVIII Turniej Szachowy i LI Turniej Warcabowy) z udziałem 51 zawodników (24 szachistów - w tym 1 kobieta i 27 warcabistów stupolowych - w tym 8 kobiet) z Bydgoszczy, Świecia, Szubina, Unisławia, Mroczy, Nakła i Łochowa. W turnieju szachowym zwyciężył Jakub Jóźwicki (SSz Pocztowiec Bydgoszcz), który wygrał we wszystkich 7 pojedynkach. Na II miejscu uplasował się Przemysław Szmidt (KSz Gambit Świecie) 5, a na III miejscu Tomasz Radziejewski (LUKS FENIKS Mrocza) 5. W turnieju warcabowym zwyciężył Mateusz Weryho (MDK 1 Bydgoszcz) 16/18 przed Piotrem Szybowiczem (Szubin) 14 i Oskarem Dudką (MDK 1 Bydgoszcz) 13. Wykaz pozostałych medalistów w poszczególnych grupach znajduje się w poniższych tabelach. Szczegółowe wyniki zostały zamieszczone na stronach chessarbiter.

Hitem zawodów był start oryginalnego Pana Janka, który przybył na salę turniejową w różowym płaszczu, z różową damską torebką w różowe motylki, złotym kapelusiku, podkową na szyi z logo Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, pierścionkami .... i rozdawał swoje wizytówki ze Świętym Mikołajem, życzeniami świątecznymi, telefonem i adresem domowym ...


Turniej Szachowy A
M Grupa M K Zawodnik Klub P
1 od 1800 1 K+ Jakub Jóźwicki Pocztowiec Bydgoszcz 7/7
2 od 1800 2 I++ Przemysław Szmidt Gambit Świecie 5
3 1800 1 II Tomasz Radziejewski LUKS FENIKS Mrocza 5
4 1800 2 II Antoni Paprocki Chemik Bydgoszcz 4,5
5 1800 3 II Igor Jankowski MDK 1 Bydgoszcz